OSP Bledzew
"Lasy beż pożarów" - I Powiatowe Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

"Lasy beż pożarów" - I Powiatowe Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

11 młodzieżowych drużyn OSP rywalizowało na zawodach w Bledzewie.

     Stadion sportowy w Bledzewie oraz okoliczne łąki i lasy były areną zmagań młodych strażaków w zawodach powiatowych pod hasłem "Lasy bez pożarów". Z zaproszenia organizatora zawodów Ochotniczej Straży Pożarnej w Bledzewie skorzystało dziewięć drużyn reprezentujących wszystkie gminy z powiatu międzyrzeckiego. Tak więc obok dwóch drużyn wystawionych przez organizatora o zwycięstwo walczyły: OSP Popowo, dwie dryżyny z OSP Skwierzyna, OSP Rokitno, OSP Goraj, OSP Trzciel, OSP Kaława, OSP Pszczew oraz OSP Nowe Gorzycko.

   Zadania jakie postawiono przed sześcioosobowymi zespołami miały charakter strażacki, sportowy oraz edukacyjny. Pierwsze z nich to ćwiczenie bojowe (rozwinięcie linii gaśniczej z dwóch odcinków węża W - 75, rozdzielacza i czterech odcinków węża W - 52). Kolejne zadania wyzanczono na ponad dwukilometrowej trasie wiodącej po okolicznych łąkach oraz lasach. Młodzi strażacy między innymi przciągali dużą oponę, wrzucali piłki do basenu strażackiego, zmagali się z pytaniami przygotowanymi przez pracowników nadleśnictwa, przecinali piłą ręczną klocek drewna oraz sprawdzili swoją wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy. Czasy uzyskiwane na poszczególnych zadaniach i punkty w konkurencjach medycznych i leśnych wyznaczały kolejne miejsca i ilość przyznawanych tzw. dużych punktów. Ich suma stanowiła podstawę do klasyfikacji generalnej zawodów.

   Najlepsi okazali się młodzi druhowie z OSP Trzciel uzyskując 77 pkt. Drugie miejsce przypadło drużynie z OSP Nowe Gorzycko - 66 pkt. Trzecie miejsce zajęla ekipa wystawiona przez OSP Popowo - 58 pkt. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali puchary oraz medale. Każda z drużyn otrzymała dyplom, a każdy z uczestników dostał torbę z upominkami. Wszystko to było możliwe dzięki wsparciu Nadleśnictw z Trzciela, Skwierzyny oraz Międzyrzecza. Środki na organizację zawodów pochodziły także z projektu Lubuskiego Związku Organizacji Pozarządowych w Zielonej Górze, Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy w Bledzewie oraz środków własnych OSP Bledzew.

   Dodatkową nagrodę za najlepszy czas ćwiczenia bojowego w postaci pucharu ufundowanego przez Sołtysa Bledzewa Pana Zbigniewa Kulickiego otrzymała OSP Goraj. Wszyscy uczestnicy zawodów, ich opiekunowie oraz goście mieli możliwość skorzystania z oferty gastronomicznej (kiełbaski z grila, napoje, kawa, herbata, wata cukrowa, popcorn, ciasto). Organizatorzy zawodów składają serdeczne podziękowania Bledzewskiej Organizacji Aktywnych na ręce jej prezesa Pawła Maśleja, OSP Popowo, Państwowej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu (Komendant Marek Harkot był gościem honorowym), Michałowi Owsiakowi oraz Nadleśnictwu Skwierzyna za pomoc w przeprowadzeniu zmagań.

Dołącz do nas
Google+