Historia jednostki w Rokszycach

Jednostka OSP w Rokszycach powstała w 1943 roku.Założycielami jej byli Jerzy Trajdos , Piotr Niezgoda i Stefan Nowak.Jednostka miesciła się wówczac na terenie prywatnym poszczególnych prezesów.

W 1956 roku powstał Komitet Budowy Strażnicy ,na czele którego stanęli Henryk Niezgoda , Adam Skupień i Józef Dryzek, wtedy też została nabyta działka pod budowę Strażnicy OSP.Budowa zakończyła się w 1965 roku i nowy obiekt został oddany do użytkowania mieszkańcom okolicznych miejscowości Strażnica w RokszycachStraż wzbogaciła się o pierwszą nową motopompę oraz syrenę alarmową zaś w 1969 r. o platformę konną.

W roku 1980 Prezesem OSP w Rokszycach został Mieczysław Adamczyk , który funkcję tę pełnił przez 10 lat.W tym okresie naczelnikami byli Jan szyja , Marian Marek ,Ireneusz Dryzek.

W latach 1990-1994  prezesem był Andrzej Olejnik natomiast naczelnikiem był Leszek Krystek

Od roku 1994 funkcję prezesa ponownie objął Mieczysław Adamczyk a funkcję naczelnika objał Ryszard Ogrodnik a wkolejnej kadencji Jacek Szewczyk.

W 2005 roku Prezesem został Rafał Adamczyk który funkcje pełni do dziś.Od 2011 funkcję naczelnika pełni Mariusz Lasota , wiceprezesem  Zdzisław Skupień , zastepcą naczelnika Piotr Wężyk , gospodarzem Dariusz Ogrodnik.Sekretarzem od 1998 roku do chwili obecnej jest Sławomir Junicki.Funkcję skarbnika od roku 1998 do chwili obecnej pełni Piotr Skupień a wczesniej pełnił ją w latach 1980-1998 Zdzisław Skupień a przed nim skarbnikiem w latach 1956-1980 był Adam Skupień.Od lewej naczelnik Mariusz Lasota , prezes Rafał Adamczyk                                                                   naczelnik Mariusz Lasota , prezes Rafał Adamczyk

W 1997 roku jednostce został przydzielony pierwszy lekki samochód bojowymarki "ŻUK" , poświęcenie tego pojazdu miało miejsce w trakcie Dożynek Koscielnych na terenie OSP Rokszyce.W 2008 roku jednostka otrzymała nowy lekki samochód bojowy "GAZELA" który jest wykożystywany do działań na terenie Gminy Wola Krzysztoporska

Jednostka OSP w Rokszycach bierze czynny udział w wszelkiego rodzaju uroczystościach kościelnych w swojej parafii NMP Królowej Pokoju w Piotrkowie Trybunalskim.Od momentu powstania parafii strażacy co roku adorują przy grobie pańskim i biora udział w procesjach wielkanocnych i bożego ciała.

Na przełomie kilku ostatnich lat jednostkę tworzyło 22 członków ,12 z nich posiada przeszkolenie podstawowe.Ośmiu chonorowych druhów seniorów częstosłuży wsparciem swej jednostce podczas świąt i uroczystości okolicznościowych.

Druhowie z Rokszyc co roku biorą udział w zawodach sportowo pożarniczych w których wystawiają drużyny młodzieżowe i seniorskie jak i również drużynę żeńską.Mozolne treningi dały efekt w ostatnich latach a dowodem na to jest zwyciestwo druzyny seniorskiej w latach 2012 , 2013 , 2014.W historii gminy Wola Krzysztoporska żadna z jednostek OSP nie osiągneła takiego wyniku.

 W 2001 roku  reaktywowano Koło Gospodyn Wiejskich w Rokszycach I od tego czasy strażacy czynnie współpracują z członkiniami koła .Druchowie pomagaja w organizacji róznego rodzaju imprez

Dołącz do nas
Google+