W marcu 1918 roku mieszkańcy Srebrnej powołali do życia Ochotniczą Straż Pożarną. W pierwszym zarządzie znaleźli się: Antoni Łuczyński – skarbnik, druh Stępień i Piotr Gertner – gospodarz.
W pierwszym roku istnienia drużyna bojowa liczyła 12 członków, a strażnicą była drewniana szopa na „klinie” między dzisiejszymi ulicami Łódzką i Armii Krajowej. Działkę tą podarował OSP Karol Brendel. W 1924 roku zakupiono wóz bojowy konny, na obręczach, beczkę do wody oraz sikawkę.
W 1927 roku wybudowano własny drewniany budynek, budynek 5 lat później zaczęto gromadzić materiały budowlane i środki pieniężne na budowę strażnicy, którą się ukończyć w 1938 roku. Niestety wybuch wojny spowodował zawieszenie działalności straży – działalność była zakazana, dlatego zebrania odbywały się w prywatnych domach.
Aktywność wznowiono zaraz po wojnie, wybrano nowy zarząd w składzie: Adam Kowalczyk – prezes, Franciszek Rachfalik – naczelnik, Bolesław Błoch – skarbnik, Robert Bandel – gospodarz.
Zarząd OSP skupił się na wykończeniu budynku straży, w 1951 roku zakupiono motopompę, jednak dalszy rozwój jednostki został zahamowany, gdyż ówcześnie władze nakazały przekazać budynek na magazyn powstałej spółdzielni produkcyjnej. Strażakom pozostała tylko mała wozownia, w miejscu której znajduje się obecnie świetlica dla dzieci i młodzieży.
Budynek zwrócono druhom w 1956 roku, niestety był on w opłakanym stanie. Rozpoczęła się prawdziwa eksplozja robót remontowych, zaopatrywano się także w sprzęt- straż zaczęła rosnąć w siłę pod rządami prezesa Antoniego Owczarka i naczelnika Stanisława Łukowskiego. Z każdym rokiem przybywało nowych członków.
W 1966 roku wykonano elewację zewnętrzną budynku i inne prace modernizacyjne jak: budowa kuchni na piętrze, budowa szatni, doprowadzenie wody i wymiana instalacji elektrycznej.
W 1970 roku straż otrzymała pierwszy samochód bojowy, a działalność jednostki zaczęła być doceniana przez mieszkańców, którzy ufundowali OSP sztandar, który po kilku latach został udekorowany przez władze wojewódzkie złotym medalem zasług dla pożarnictwa.
W 1978 roku wymieniono stary samochód bojowy na bardziej nowoczesny, wyposażony w beczkę o pojemności 2500 litrów. W budynku zamontowano centralne ogrzewanie, podłączono gaz i kanalizację.
W latach 80-tych z funkcji prezesa zrezygnował zasłużony dla jednostki druh Antoni Owczarek, który kierował OSP Srebrna przez 36 lat. Nowym prezesem został Tadeusz Wajs, na jego zastępców wybrano: Andrzeja Matczaka i Edwarda Kiejnicha, naczelnikiem został Waldemar Wysocki, skarbnikiem – Zdzisław Małek, w skład zarządu weszli: Krystyna Wójcik, Jan Bandel, Stanisław Wroński, Wojciech Miller, Jerzy Bandel.
Nowy zarząd w poszerzonym składzie energicznie wziął się do pracy, wymieniono wszystkie okna, zorganizowano 80-lecie OSP, wymalowano wszystkie pomieszczenia, założono kafelki, ogrzewanie wymieniono na gazowe, ocieplono budynek, wyremontowano dach.
W obecnym zarządzie są: Kinga Rożenek – prezes straży, Tomasz Gertner – naczelnik, Edward Kiejnich – skarbnik, Stanisław Stasiak – zastępca prezesa, Alicja Derek – gospodyni sali.
Źródło: Miesięcznik Konstantynowa Łódzkiego – MEDIUM.