Historia cz. 1

Ochotniczą Straż pożarną w Leźnicy Małej zorganizowano w 1932 roku. Założycielami OSP byli: Aleksander Klimkiewicz - kierownik Szkoły Podstawowej w Leźnicy Małej, oraz Antoni Czarnecki, Władysław Wyrzykowski, Stanisław Otto, Władysław Nowakowski, Józef Mierzejewski. Pierwszym prezesem OPS w Leźnicy Małej był A.Klimkiewicz a pierwszym naczelnikiem B.Pawłowski.

Po drugiej wojnie światowej OSP w Leźnicy Małej wznowiła działalność w roku 1946.

W 1949 roku zakupiono plac nr 47 pod remizę strażacką od W.Kowalewskiego oraz wybudowano garaż na samochód.

3 września 1961 roku przy pomocy ludność i środków własnych OSP zakupiono motopompę. W 1963 r. zakupiono działkę pod zabudowę nowej strażnicy w innym miejscu o powierzchni 0,28ha.

W 1964 r. na rzecz OSP Leźnica Mała został przekazany sztandar jako dar od mieszkańców. W tym samym roku na nowym placu zostały zalane fundamenty pod remizę. Już w 1966 r. wspomniana remiza została oddana w surowym stanie. Zaś w 1968 r. przekazano oficjalnie do użytku remizę o wymiarach 21m x 11m, w skład której wchodził także garaż na samochód gaśniczy.

W 1965 r. przy OSP w Leźnicy Małej została założona sekcja młodzieżowa, do której należeli min.

Antoni Majchrzak
Leszek Mirek
Jan Łukaszewski
Marcin Cieślak
Stanisław Łopaciński
Andrzej Rosiak
Edward Królak
Mirosław Paciorek
Jerzy Milczarek
OSP w Łeźnicy Małej za własne pieniądze kupiła samochód ciężarowy marki Lublin od Jednostki Wojskowej W Łodzi, a następnie oddano ten samochód do karosacji w celu przystosowania go do potrzeby OSP. Po niedługim czasie eksploatowania tenże samochód został przekazany do Zawodowej Straży Pożarnej w Łęczycy, w zamian za samochód gaśniczy GBM.

Dołącz do nas
Google+