Historia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubostroniu
W roku 1945 po wyzwoleniu spod okupacji hitlerowskiej oraz zakończeniu II wojny światowej zaczęto organizować Ochotniczą Straż Pożarną w Lubostroniu. Kierownikiem majątku rolnego był pan Stanisław Szynkowski, który również kierował majątkiem w czasie II wojny światowej.
Kilkunastu młodych mężczyzn z Lubostronia przy pomocy Komendanta Straży z Łabiszyna pana Kantulskiego zawiązało Ochotniczą Straż Pożarną.
- Komendantem został: Roman Stasiak
- Obsługujący sikawkę konną: Władysław Światowy
- Powożący: Antoni Rybczyński
- Sikawkowymi byli: Michał Domański, Bolesław Nowak, Szczepan Rybczyński, Józef Ulandowski, Feliks Kuras.
Stróżem nocnym w Lubostroniu był Michał Czyżewski, który w razie pożaru chodził po Lubostroniu i sygnałem trąbki wzywał strażaków do akcji gaśniczej.
Ze środków finansowych majątku rolnego w Lubostroniu zakupiono dla członków straży nowe mundury strażackie. Z okresu przedwojennego pozostała sikawka konna, którą wyremontowano i doprowadzono do pełnej sprawności. Służyła ona aż do otrzymania motopompy.
W czasie obchodów święta pracy – 1 maja strażacy lubostrońscy mogli się zaprezentować na pochodzie na rynku w Łabiszynie.
Nie pozostały żadne inne dokumenty z tego okresu i dlatego też przeprowadziliśmy rozmowy z najstarszymi mieszkańcami Lubostronia, którzy zamieszkują od urodzenia w tej miejscowości oraz pracowali w majątku rolnym. Potwierdzają, że z chwilą wyzwolenia po II wojnie światowej zaczęła powstawać straż pożarna.
Gdy w Lubostroniu utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne straż przekształcono na zakładową ochotniczą straż pożarną w skład której weszli pracownicy PGR. W 1972 r. został zakupiony fabrycznie nowy lekki samochód gaśniczy GLM 8 Żuk wraz z wyposażeniem. W 1974 roku zapadła decyzja o budowie remizy. Przy współpracy Zakładu Rolnego strażacy w czynie społecznym wybudowali remizę w ciągu 2 lat. Około roku 1991 nastąpił przełom w działalności straży, zmieniono status jednostki z zakładowej na jednostkę podlegającą Gminie Łabiszyn.
Kolejnym ważnym wydarzeniem było otrzymanie pierwszego samochodu pożarniczego z beczką - GBA 2,5/16 Star 244. Pojazd był w opłakanym stanie technicznym lecz dzięki zaangażowaniu strażaków otrzymał nowe życie. Przeszedł gruntowny remont wraz z otrzymaniem nowej powłoki lakierniczej i został oficjalnie wprowadzony do podziału bojowego w 2002 roku. Od tego momentu zaczęliśmy być częściej dysponowani do pożarów na terenie gminy.
Pod koniec czerwca 2007r. zadysponowano nas do pożaru nieużytków. Podczas dojazdu nasz Star odmówił posłuszeństwa, a koszt remontu przewyższał wartość auta. Kolejny raz można było liczyć na przychylność władzy lokalnej. Dzięki Panu Burmistrzowi Łabiszyna Jackowi Kaczmarkowi oraz radnym nie musieliśmy długo czekać na wznowienie swojej działalności ratowniczej. W 2008r. zakupiono używany pojazd z zagranicy marki Steyr 791. Pojazd był znacznych rozmiarów co wymusiło montaż nowej bramy wjazdowej zasilanej elektrycznie. Przy okazji wymieniono stolarkę okienno i drzwiową a także pomalowano elewację budynku. Równolegle remontowane były pomieszczenia wewnątrz remizy, które przeprowadzili strażacy w czynie społecznym. Całość inwestycji sfinansowano z budżetu Gminy Łabiszyn. Nowy samochód mobilizował do dalszego dozbrajania w sprzęt ratowniczy i specjalistyczny, zakupiono nowe umundurowanie dla strażaków. W 2009 roku wymieniliśmy lekki samochód Żuk na pozyskany z Policji samochód VW Transporter T4.
Z inicjatywy Pana Burmistrza Łabiszyna w 2013 roku zmodernizowano ogrzewanie budynku zakładając piec gazowy CO, a w 2014 roku również w czynie społecznym wyremontowano pomieszczenie garażu, w którym zagościł prawie nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy MAN TGM13.280 przekazany z OSP Łabiszyn.
15 maja 2015 roku to bardzo ważna data dla jednostki, tego dnia obchodziliśmy jubileusz 70-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubostroniu oraz dokonano aktu wręczenia sztandaru, ufundowanego przez społeczeństwo za ofiarność i poświęcenie dla lokalnego społeczeństwa.
Rok 2017 to rok inwestycji. Dzięki sponsorom oraz ciężkiej pracy druhów dobudowano pomieszczenie magazynowe oraz wykonano wieże do suszenia węży. Z dotacji MSWiA wykonano nowe posadzki w pomieszczeniach garażowych. W owym roku przez nasz powiat przeszedł bardzo silny front atmosferyczny, który powalił wiele tysięcy drzew oraz uszkodził dziesiątki dachów między innymi na remizie w Lubostroniu. Również i z tym zadaniem musieliśmy sobie poradzić. Do działań przy usuwaniu skutków dysponowani byliśmy przez dwa tygodnie a w pierwszych godzinach pracowaliśmy nieprzerwalnie przez 24 godziny.

Dołącz do nas
Google+