Nasza historia w skrócie

Rozwijający się przemysł w Przechowie, ośrodku młynarstwa, oraz konieczność ochrony przeciwpożarowej domów i gospodarstw chłopskich wpłynął na decyzję o powołaniu własnej jednostki straży pożarnej.

W 1908 roku z inicjatywy: Jana Matuszewskiego, Walentego Gehrke, Kurtha Kuchenbekera i Oskara Delanga utworzono w Przechowie organizację przeciwpożarową.

Według zachowanych kronik w 1933 roku OSP w Przechowie liczyła 18 druhów i 23 członków wspierających.
Siedzibą OSP przenoszono kilkakrotnie. Najpierw mieściła się ona w miejscu, gdzie obecnie znajduje się sklep branży metalowej przy ul. Wojska Polskiego, następnie na terenie Zakładów Zbożowo-Młynarskich obok przystanku PKS (szkoła), aż w końcu przeniesiono ją do Domu Gminnego przy ul. Sportowej. Obecną postać remiza uzyskała w 1968 roku (na 60-lecie istnienia OSP). Obok remizy znajduje się boisko sportowe, które zagospodarowując czas wolny młodzieży, przyciąga do OSP nowych druhów.

Wyposażenie dla OSP zdobywali strażacy-ochotnicy własną pomysłowością i staraniem. Od pierwszej zakupionej motopompy, marki Fischer, przewożonej na platformie ciągniętej przez konie, poprzez specjalistyczny sprzęt zdobywany dzięki zajmowaniu czołowych miejsc na zawodach powiatowych i wojewódzkich OSP, zbudowaną własnym pomysłem i środkami łódź motorową o wyporności 1 tony, którą wykorzystywano w akcjach ratunkowych w czasie powodzi, po nowoczesny sprzęt, którym obecnie OSP w Przechowie dysponuje.

Kalendarium:

Pożary:

1899 - spłonął młyn drewniany na rzece Wda
1899 - spłonęła posiadłość Kuchenbekera
1910 - wielki pożar w Kozłowie
1969-08-19 - spłonął magazyn zbożowy
1974-08 - pożar części produkcyjnej młyna
1980-05-28 - spłonął młyn pszenny

Powodzie:

Wiosna 1924 r.
Wiosna 1928 r.
Wiosna 1946 r.
Czerwiec 1962 r.

Maj-Czerwiec 2010r.

 

Dołącz do nas
Google+