OSP Potulice
Szkolenie z zakresu ratownictwa drogowego

Szkolenie z zakresu ratownictwa drogowego

Szkolenie z zakresu ratownictwa drogowego - kart ratowniczych w pojazdach odbyło się dziś w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Zebrani strażacy dowiedzieli się, czym jest karta ratownicza w pojeździe oraz jak wielkie ma znaczenie dla powodzenia akcji ratunkowej.

Karta ratownicza (" rescue sheet") to zestandaryzowana informacja, która na karcie papierowej w formacie A4 przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elemantami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa czy też gazowych napinaczy pasów. Taka karta znacząco ułatwia pracę służbom ratwoniczym i może przyczynić się do skrócenia całej akcji o 6-9 minut, które często okazują się być decydujące.

Odpowiednią dla modelu samochodu kartę można wydrukować na kolorowej drukarce i po złożeniu umieścić w osołonie przeciwsłonecznej kierowcy. Jednak dla bezpieczeństwa i uniknięcia pomyłek w identyfikacji właściwej karty organizatorzy akcji rekomendują zgłoszenie się po kartę do autoryzowanych punktów akcji.

Szkolenie prowadzili kpt. Michał Krzoska i st.asp. Marcin Chlebek. Na szkoleniu byli obecniu druhowie i druhny z gminy Nakło nad Notecią. W szkoleniu brali też udział druhowie z naszej jednostki.  

Dołącz do nas
Google+