Od dobrych kilku miesięcy w kcyńskiej remizie OSP trwają szeroko zakrojone prace remontowe. Pod wodzą nowego Zarządu budynek remizy nabiera nowoczesnego wyglądu przybliżając tym samym jednostkę do godnego świętowania w 2015 r. jubileuszu 215-lecia istnienia. Jeśli Komisja Historyczna przy Zarządzie Głównym ZOSP RP w Warszawie uzna dokumenty, w których mowa jest o istnieniu straży pożarnej w Kcyni już w 1800 r., kcyńska jednostka będzie najstarszą udokumentowaną jednostką OSP w Polsce.

             Niezależnie jednak od tego jednostka zmienia swoje oblicze i to z całą pewnością na lepsze. Dzięki zaangażowaniu i pracy społecznej członków ochotników jednostki oraz wsparciu finansowemu, głównie ze środków Gminy Kcynia, ale również tych pochodzących m.in. ze sponsoringu, sprzedaży kalendarzy strażackich, składek członkowskich, do tej pory udało się wykonać sporo. Remont zaczął się od garażu, w którym stacjonują strażackie wozy. Objął on m.in. położenie nowej posadzki, zakup i montaż szafek strażackich, odświeżenie elewacji oraz montaż nowych bram garażowych. Na bramy te, dzięki wsparciu Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego, udało się pozyskać dotację z Komendy Głównej w Warszawie kwotę 24.000 zł. W następnej kolejności była dyżurka i pokój, korytarz i łazienka. A potem jeszcze kuchnia i biuro zarządu na piętrze. Aktualnie ku końcowi chylą się prace na sali. Odzyskuje ona swój zapomniany blask. Koncepcję kolorystyczną wnętrz remizy opracował Wiesław Nadolny z Kcyni, dzięki czemu wszystko w budynku remizy ze sobą współgra. Do remontu pozostało jeszcze zaplecze kuchni i pomieszczenie archiwum oraz łazienka na piętrze. Całości remontu z pewnością dopełni wykonanie elewacji na zewnątrz budynku, ale to zaplanowano na rok 2014.

Remont, który z pewnością podnosi standard jednostki, kosztuje. Do tej pory na materiały i wyposażenie oraz specjalistyczne prace remontowe wydano ok. 24.000 zł. Dzięki społecznej pracy członków jednostki oraz pracownika etatowego i stażysty zaoszczędzono jednak wiele. Prace związane z położeniem płytek wykonali pracownicy Urzędu Miejskiego, zaś specjalistyczne prace firma Janusza Kocha z Kcyni. Prowadzone prace w remizie OSP Kcynia wspiera Zarząd Gminny ZOSP RP z Komendantem Gminnym Grzegorzem Hemmerlingiem na czele.

             Do budynku remizy przynależy jeszcze pomieszczenie, w którym ćwiczy Orkiestra Dęta OSP Kcynia. Na remont tej sali Gmina Kcynia będzie ubiegała się o dodatkowe środki w ramach naborów ogłaszanych przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk.

 

            Jak informuje prezes Maciej Tubiszewski do renowacji oddano również sztandar jednostki pochodzący z 1928 r. Uroczyste jego powitanie połączone z otwarciem sali po remoncie oraz prezentacją sprzętu zakupionego ze środków III Balu Burmistrza Kcyni zaplanowano na dzień 4 maja.

Fot. i tekst Anna Duda-Nowicka

Pokój Zmian

Pokój Zmian

 

 

 

 

 

 

 

Wozownia nowe bramy wjazdowe

 

 

Szafki Strażaków-Ratowników KSRG OSP KCYNIA.jpg

 

 

 

 

WC

remont świetlicy w Remizie

r4.JPG

 

 

 

                                                                                                                                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Wozownia 

Dołącz do nas
Google+