OSP Kcynia
Ciąg dalszy inwestycji w Jednostce OSP

Ciąg dalszy inwestycji w Jednostce OSP

Do kcyńskiej OSP spłynie duża kasa na termomodernizację remizy

            Strażacy ratownicy wśród społeczeństwa cieszą się bardzo dużym zaufaniem społeczności. Jest to służba mundurowa, na której pomoc możemy liczyć 24 godziny na dobę. Mimo, iż w Kcyni nie ma zawodowej jednostki, to ochotnicy staja zawsze na wysokości zadania. Nasza jednostka wyposażona jest w bardzo wysokiej klasy sprzęt pożarniczy, stacjonuje w remizie przy ul. Libelta, która od kilku lat sukcesywnie jest remontowana i modernizowana.

O ile zaangażowanie druhów w niesienie pomocy i wyszkolenie jest tylko i wyłącznie sprawą wewnętrzną jednostki, to o sprawy związane z bazą i remontami strażacy zmuszeni są pukać, gdzie się da. Dzisiaj wnętrze budynku kcyńskiej OSP jest pięknie wyremontowane. Sala, korytarze, łazienki i większość pomieszczeń jest w bardzo dobrym stanie technicznym, gdyż zostały wyremontowane. Część remontów wykonywały firmy zewnętrzne, gdzie płatnikiem była gmina, część kasy strażacy pozyskali z różnych grantów, źródeł i od sponsorów. Nie jest to tak, że pieniądze lecą z nieba, ale małymi kroczkami trzeba wokół tych wszystkich spraw chodzić.

Podczas uroczystości przekazania nowego wozu strażackiego Pani Minister Teresa Piotrowska obiecała przyznanie środków na termomodernizację budynku straży pożarnej w Kcyni. W ostatnich dniach okazało się, że słowa dotrzymała, bo remiza zostanie ocieplona i zyska nową elewację. Oficjalny wniosek o przyznanie środków w tej sprawie tj. na termomodernizację i wymianę poszycia dachowego OSP złożyła do pani minister jeszcze w czerwcu. Wstępna wycena szacowała oba zadania na 180.000 zł i o taką kwotę kcyńscy strażacy zabiegali.

Jak zwykle twórców sukcesu jest wielu. W internecie komentarze nie milkną. Jedni tą zasługę przypisują byłemu burmistrzowi Piotrowi Hemmerlingowi, drudzy mówią, że teraz burmistrz Marek Szaruga zadziałał, a jeszcze inni twierdzą, że idą wybory, więc Piotrowska chce się przypodobać wyborcom z naszego regionu.

Pomijając wszelkie komentarze, nasuwa się jeden dobry wniosek dla naszej gminy, że obojętnie jakie były wcześniejsze okoliczności, to trzeba się cieszyć, że do Kcyni spłyną tak duże pieniądze. Za kilka lat nikt nie będzie pamiętał, kto i dlaczego tak zadziałał. Najważniejsze, że kasa zostanie zainwestowana w naszym mieście.

Do dobrych strażackich wieści należy dodać, że na starej części remizy zostanie wymieniony dach. Stary eternit zastąpi bardzo dobrej jakości dachówka. Jest to możliwe dzięki wsparciu Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie Wiesława Leśniakiewicza, który dla najstarszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Polsce przekazał bezpłatnie dachówkę ceramiczną.

Prezes kcyńskiej OSP Maciej Tubiszewski nie chciał ustosunkować się do internetowych komentarzy. Podkreślił jednak, że w cały proces pozyskiwania środków finansowych dla jednostki zaangażowany jest cały sztab ludzi. To jak się zmienia siedziba naszej jednostki jest zasługą jednego i drugiego burmistrza, bo każdy włodarz naszej gminy wspierał jak mógł nasze działania. To jak się zmienia nasza remiza jest także, a może przede wszystkim zasługą naszych druhów, którzy remizę traktują jak swój drugi dom. Dom w którym wykonuje się różne prace gospodarcze i prace remontowe. Dom, w którym spotykają się przyjaciele, których od pokoleń łączy jedna pasja. Pasja niesienie pomocy bliźniemu.

Na poniższym zdjęciu utrwaliliśmy historyczna chwilę otrzymania stosownego pisma potwierdzającego przekazanie kasy dla kcyńskiej jednostki.

Dołącz do nas
Google+