OSP Żórawina
23.02.2014 - ćwiczenia OSP Żórawina

23.02.2014 - ćwiczenia OSP Żórawina

W słoneczną niedziele ( tj. 23 lutego 2014 roku ) odbyły się wewnętrzne ćwiczenia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Żórawinie. Obiektem naszych działań był opuszczony budynek gospodarczy zlokalizowany na terenie miejscowości.

Główne założenia ćwiczone przez naszych druhów to działania gaśnicze w tym budowa linii głównej wraz z liniami gaśniczymi, budowa linii zasilającej z hydrantu podziemnego, wprowadzenie do wnętrza obiektu ratowników w aparatach ochrony dróg oddechowych w celu przeszukanie budynku pod kątem osób poszkodowanych oraz gaszenia ognia, a także stałe prowadzenie łączności z dowodzącym akcją oraz strażakami pracującymi w środku i koordynacja prowadzonych działań. Pierwsze założenie przewidywało pożar na pierwszej kondygnacji, gdzie paliło się poddasze obiektu. Do środka wprowadzona została rota w aparatach powietrznych, której zadaniem było ugaszenie ognia. W tym samym czasie pracujących na dole strażacy mieli za zadanie zorganizować zasilanie wodne dla naszego wozu poprzez budowę linii zasilającej z hydrantu oddalonego o ok.50 metrów od miejsca pożaru.

Drugim założeniem był mocno rozprzestrzeniony pożar na parterze budynku, który objął kilka pomieszczeń. Dodatkowo naszym zadaniem było odnalezienie dziecka i jego natychmiastowa ewakuacja z miejsca pożaru. W ostatecznej fazie ćwiczeń zadanie zostało utrudnione z uwagi na sztuczne zadymienie pomieszczeń, co oddawało realia działań strażaków przy pożarze i komplikowało odnalezienie zaginionej osoby. Forma szkoleń, którą w dniu dzisiejszym przybrała nasza jednostka jest najlepszą z możliwych, gdyż każdy z członków OSP ma możliwość poznania warunków, które panują w trakcie prawdziwej akcji ratowniczej. Działania prowadzone przez nas bacznie obserwowała grupa Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, która mamy nadzieje przyswoi przekazaną wiedzę.

W imieniu wszystkich członków OSP Żórawina biorących udział w ćwiczeniach składamy serdeczne podziękowania na ręce Niki Dimitulis, która uwieczniła nasze zmagania na obszernej fotorelacji, którą prezentujemy poniżej.

Dołącz do nas
Google+