OSP Żórawina
O krok od tragedii w Pasterzycach

O krok od tragedii w Pasterzycach

Wczesnym porankiem nasza jednostka została zaalarmowana o kolejnym zdarzeniu. Tym razem nasz zastęp został zadysponowany do pierwszego w tym roku pożaru, do którego doszło, w oddalonej o kilka kilometrów od Żórawiny, wsi Pasterzyce. Na miejsce wyjechały również dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 we Wrocławiu oraz służby wspomagające.

W dniu dzisiejszym tuż przed godziną 5-tą nad ranem zostaliśmy zadysponowani do pożaru w budynku mieszkalnym w miejscowości Pasterzyce ( gmina Żórawina ). Na miejsce zgłoszenia dotarliśmy, jako pierwsza z zadysponowanych tam jednostek. Z relacji mieszkańców domku jednorodzinnego, w którym wybuchł pożar, zapalił się telewizor oraz stolik, na którym się on znajdował. Ogień został ugaszony przed naszym przybyciem. Do mocno zadymionych pomieszczeń wprowadziliśmy strażaków w aparatach ochrony dróg oddechowych, których zadaniem było dokładne rozpoznanie sytuacji oraz sprawdzenie czy ogień został całkowicie ugaszony. Po kilku minutach na miejsce dotarli strażacy z JRG-9 Wrocław i OSP Jaksonów, którzy wspomagali prowadzone działania. W dalszej fazie prowadzonej akcji przewietrzyliśmy zadymione pomieszczenia oraz dokonaliśmy pomiarów stężenia tlenku węgla, który z czasem dłuższego wietrzenia obiektu zmalał do zera. Telewizor, stolik i inne przedmioty, które uległy spaleniu, zostały przez nas wyniesione na zewnątrz obiektu, gdzie dokładnie je dogasiliśmy. Przybyły na miejsce zespół pogotowia ratunkowego przebadał mieszkańców pod kątem zaczadzenia, jednakże nikt z nich nie wymagał udzielenia specjalistycznej pomocy medycznej. Warto dodać, iż kilkuosobowa rodzina może zawdzięczać życie, czworonożnemu pupilowi, który zareagował na mocne zadymienie głośnym szczekaniem, budząc swoich właścicieli. Po upewnieniu się, że pomieszczenia zostały oddymione, stężenie tlenku węgla zmalało i nikomu z domowników nic nie dolega, zakończyliśmy działania. Po zwinięciu sprzętu i przekazaniu miejsca zdarzenia, wszystkie służby biorące udział w akcji powróciły do swoich jednostek.

W trakcie drogi powrotnej do Żórawiny, na naszych oczach doszło do zderzenia drogowego. Wyprzedzający nas samochód osobowy potrącił, nieoznakowanego pieszego, który poruszał się krawędzią jezdni. Zabezpieczyliśmy miejsce zdarzenia, a także rozpytaliśmy poszkodowanego o jego stan i obrażenia, które odniósł w momencie uderzenia. Na miejsce najechał powracający z Pasterzyc, zespół ratownictwa medycznego, który przejął mężczyznę - jego obrażenia nie były groźne i odmówił on hospitalizacji. Pozostaliśmy na miejscu do czasu przybycia policji, której przekazaliśmy miejsce zdarzenia, a następnie powróciliśmy do remizy.

Dołącz do nas
Google+