OSP Żórawina
10.01.2015 - usuwanie skutków nawałnicy w Węgrach

10.01.2015 - usuwanie skutków nawałnicy w Węgrach

Nawałnica, której towarzyszył silny wiatr oraz intensywne opady deszczu była przyczyną wielu zdarzeń, z którymi przez piątkowy wieczór i sobotni poranek zmagali się strażacy z jednostek PSP i OSP na terenie powiatu wrocławskiego.

Tuż po godzinie 9-tej rano zostaliśmy zadysponowani do miejscowości Węgry, gdzie na jednej z prywatnych posesji znajdowały się powalone drzewa. W czasie dojazdu na miejsce zgłoszenia dyżurny SKKM PSP Wrocław skierował do Węgier dodatkowy zastęp z OSP KSRG Rzeplin, który udał się pod wskazany dla naszego zastępu adres, a nas przekierował do innego zdarzenia, które dotyczyło uszkodzonego dachu kościoła pw. św. Jadwigi w Węgrach. Po dotarciu na miejsce i rozpoznaniu sytuacji stwierdziliśmy poważne uszkodzenie poszycia dachowego wraz z elementami konstrukcyjnymi więźby dachowej na powierzchni ok. 50 metrów kwadratowych. Przystąpiliśmy do zabezpieczania miejsca zdarzenia przed powstaniem dalszych uszkodzeń spowodowanych panującymi warunkami atmosferycznymi. W trakcie prowadzonej akcji Kierujący Działaniem Ratowniczym poprosił o zadysponowanie na miejsce pogotowia energetycznego, które po przybyciu odłączyło zasilanie prądu na linii energetycznej stwarzającej bezpośrednie zagrożenia dla strażaków zabezpieczających uszkodzony dach. W momencie zakończenia działań prowadzonych przez rzeplińskich strażaków zostali oni skierowany do pomocy naszemu zastępowi. W trakcie wspólnych działań zajęliśmy się prowizoryczną rekonstrukcją więźby dachowej, a następnie zabezpieczeniem dachu za pomocą plandeki.

Po zakończeniu działań i zabezpieczeniu poszycia dachu kościoła wspólnie z OSP Rzeplin przystąpiliśmy do usuwania powalonego drzewa na terenie cmetarza parafialnego w Węgrach oraz wspomogliśmy mieszkańców Węgier w usuwaniu zagroże w postaci m.in.: naderwanych dachówek stwarzających zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.. Działania zastępu OSP Żórawina i OSP KSRG Rzeplin zostały zakończone po godzinie 14-nastej. Na miejscu prowadzonych działań pojawił się także Wójt gminy Żórawina, zastępca wójta, Komendant gminny OSP oraz przedstawiciel wydziału zarządzania kryzysowego gminy Żórawina.

Dołącz do nas
Google+