OSP Udanin
"Karta ratownicza pojazdu" może uratować życie

"Karta ratownicza pojazdu" może uratować życie

Kierowcy dostaną ją za darmo, u dilera samochodowego. Mogą ją też po prostu wydrukować. Umieszczona w samochodzie skraca czas akcji ratowniczej. Strażacy w całej Polsce zachęcają do używania "Karty ratowniczej pojazdu".

- To zwykła kartka papieru, która może uratować życie – mówi kpt. Arkadiusz Makowski, rzecznik prasowy państwowej straży pożarnej w Łodzi. Dodaje, że na karcie znajduje się schemat auta z zaznaczonymi najważniejszymi elementami wyposażenia. Ratownicy mogą dzięki temu szybciej wydobyć ofiary wypadków ze zniszczonych aut.

-Karoserie samochodów mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Gdy nożyce natkną się na takie wzmocnienie, to po prostu pękają i akcja przedłuża się – tłumaczy Makowski.

Poza tym na karcie zaznaczone są m.in. poduszki powietrzne, akumulator czy gazowe napinacze pasów.

Darmowa i dostępna dla każdego
Kartę ratowniczą pojazdu może posiadać każdy. Jest dołączona do nowych samochodów. Jeżeli kierowca ma starsze auto, może ją wydrukować lub otrzymać w serwisie.

Ważnie jest jej umiejscowienie.

- Kartę należy złożyć na pół i umieścić w osłonie przeciwsłonecznej, po stronie kierowcy – podpowiada Makowski. Aby służby ratownicze wiedziały, że w samochodzie znajduje się taka karta, należy nakleić na szybie od strony kierowcy naklejkę informacyjną.

Tak wyglądają "Karty ratunkowe pojazdu":

Więcej szczegółów na kartratownicze.pl


Dołącz do nas
Google+