Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Malczycach

   Pierwsze, jeszce nie formalne drużyny pożarnicze tworzyli tuż po wojnie przybyli na tereny gminy kresowiacy i przybysze z centralnej      Polski. W latach 1945-1947 powstawały jednostki przy nowo otwartych zakładach pracy, a także na bazie już istniejących remiz pozostawionych przez wysiedlonych Niemców. 

Strażacy ochotnicy gasili budynki podpalane przez polskich szabrowników, pozostałych  jeszcze Niemców i żołnierzy radzieckich.Mieli też dodatkowe obowiązki, jak organizowanie siewu w PGR i opiekowanie się targowiskami.

W 1948 podjęto uchwałe o obowiązkowym wcieleniu do strazy wszystkich mężczyzn w wieku 18-40 lat,oraz zwolniono strażaków z podatku, za użyczanie sprzętu i koni. Pierwsze wyjazdy do pożarów odbywały się na sprzecie dostarczanym przez rolników. Dopiero z biegiem lat pojawiły sie pojazdy mechaniczne, sikawki i pompy. Owe pierwsze wyjazdy, o któeych wspominają archiwa, odbyły się do pożaru wiezy koscioła w Legnicy, koscioła w Szczepanowie, pałacu w Kwietnie, czy też do gaszenoa sterty słomy w Fabryce Celulozy Słomianej. Strażacy z gminy brali również udział w gaszeniu pożarów w lasach Kuźni Raciborskiej.Niezłomną postawę wykazali się,podczas pamiętnej powodzi w 1997 roku. W lipcu 2009 roku usuwali skutki nawałnicy jaka przeszła nad terenami naszego powiatu. Latem tego roku stali na straży wałów przeciwpowodziowych Odry. Uczestniczyli tagże w usuwaniu skutków kataklizmów w okolicach Wałbrzycha, Ziemi Kłodzkiej, czy też ostatnio w okolicach Bełchatowa. Za swoje bohaterstwo wielu zostało odznaczonych najwyższymi odznaczeniami resortowymi i państwowymi za ofiarność i odwage.w 2007 roku Ochotniczej Straży Pożarnej w Malczycach nadano Tytuł: Zasłużony Dla Malczyc I Gminy Malczyce, za 60 letnią bezinteresowną bohaterską służbę na rzecz środowiska.Są jeszcze świadkowie tamtych dni. Wielu jest członkami honorowymi.Calością kieruje 16-osobowy zarząd gminny ustanowiony w 2010 roku .

Dołącz do nas
Google+