Jednostka OSP Nowogrodziec została utworzona we wrześniu 1946 r., jako jedna z pierwszych w powiecie bolesławieckim. Członkami założycielami byli: Józef Małek, Jan Myszka, Henryk Nowakowski, Edward Rogowski, Izydor Szabla i Władysław Wróbel. Pierwszym prezesem wybrany został Edward Rogowski, ówczesny burmistrz miasta, a naczelnikiem rzemieślnik - Władysław Wróbel. W tym czasie jednostka liczyła 15 członków, a na jej wyposażeniu znajduje się: sikawka ręczna, 120 mb. węży tłoczonych. 5 mb. węży ssawnych, pofrontowe hełmy i wojskowe mundury.

W roku 1950 OSP otrzymała na wyposażenie pierwszą motopompę N-200 "Scamel", a w 1951 roku samochód o nadwoziu drewnianym i kryty papą marki "OPRL".

W roku 1952 utworzona została pierwsza żeńska drużyna pożarnicza. W roku 1954 przy jednostce powstaje strażacka orkiestra dęta, funkcjonująca do chwili obecnej, której pierwszym kapelmistrzem był Edward Kowalski.

W roku 1956 jednostka otrzymuje samochód skrzyniowy marki "Star", a w roku 1961 samochód pożarniczy "Star-20" i motopompę OKW M-800, wymienioną w okresie późniejszym na motopompę "Leopolia M-800".

W tym czasie, jak i obecnie, jednostka bierze czynny udział w zwalczaniu klęsk pożarowych na terenie rejonu Bolesławiec. W uznaniu zasług w roku 1971 Komenda Powiatowa Straży Pożarnych przekazuje na wyposażenie jednostki samochód pożarniczy marki "Star-25" Jelcz. Przełomowym okresem w historii jednostki był rok 1987. W tym bowiem roku do użyt-ku zostaje oddana nowa strażnica OSP wraz z zapleczem warsztatowo-magazynowym i kulturalnym.

Obecnie OSP Nowogrodziec jest jednostką typu S-2, mającą na swoim wyposażeniu samochody pożarnicze: "Star-244 GBM" i "Star-266 GBM" oraz niezbędny sprzęt towarzyszący. Na bazie istniejącego zaplecza funkcjonuje punkt warsztatowy.

W roku 1992 jednostka OSP Nowogrodziec zajęła 2 miejsce w Wojewódzkich Zawodach Sportowo-Pożarniczych w Cieplicach. W 1993 roku brała udział w zawodach strefowych w miejscowości Zgieszowice k. Opola w ramach eliminacji do Mistrzostw Polski.

Od 1 stycznia 1995 roku Jednostka OSP Nowogrodziec została włączona do krajowego Systemu Rrtowniczo-Gaśniczego.

Dołącz do nas
Google+