OSP Nowogrodziec-Osiedle
Zator śmieci na Kwisie

Zator śmieci na Kwisie

Nie można ani pływać, ani odpoczywać – rzekę Kwisę w Nowogrodźcu zablokowała góra śmieci. Dziś strażacy ochotnicy z wody wyciągnęli na brzeg ponad 10 ton odpadów.

Ponad 10 ton różnego rodzaju odpadów, wydobyli z rzeki Kwisy strażacy z OSP Nowogrodziec – Osiedle II. Śmieci płynęły do Nowogrodźca od strony Lubania. Spiętrzyły się przy jednym z wodospadów. Było ich tyle że, z pomocą bobrów tworzyły swoistą zaporę wodną. Szacuje się, że odpadów w Kwisie może być jeszcze nawet 30 ton.

Kwisa ma 127 kilometrów długości. Płynie od Gór Izerskich, przez Pogórze Izerskie i Bory Dolnośląskie, a potem wpada do Bobru. To jedna z najbardziej malowniczo położonych górskich rzek w Polsce. Niestety co jakiś czas rzeka zabiera ze sobą odpady, wyrzucane do niej przez ludzi. O ile można sobie z tym problemem poradzić na dwóch tamach – Złotniki i Czocha, o tyle od Leśnej nie ma już żadnego zbiornika, dlatego odpady płyną wraz z nurtem kilkadziesiąt kilometrów. Spiętrzają się zazwyczaj na wysokości własnie Nowogrodźca, dlatego Strażacy z OSP Nowogrodziec – Osiedle II, postanowili na własną rękę oczyścić rzekę z odpadów. Tylko 6 czerwca podczas akcji druhowie z wody wyciągnęli na brzeg ponad 10 ton różnego rodzaju odpadów. Za wywiezienie śmieci zapłaci nowogrodziecki samorząd.

Akcja nowogrodzkiego OSP potrwa do soboty 9 czerwca włącznie. Szacuje się, że odpadów w Kwisie może być nawet ok 40 ton.

O akcji strażaków materiał Jacka Jaworskiego z TVP Wrocław KLIKNIJ TUTAJ

Dołącz do nas
Google+