Wielki pożar w Starogardzie Gdańskim. Płonie zabytkowy młyn

Wielki pożar w Starogardzie Gdańskim. Płonie zabytkowy młyn

19 zastępów straży pożarnej gasi palący się zabytkowy młyn. Z powodu zagrożenia ewakuowano mieszkańców okolicznych budynków. O pożarze przy ul. Tczewskiej w Starogardzie Gdańskim poinformowali internauci.

Jak powiedział dyżurny Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Gdańsku, zgłoszenie dotyczące pożaru przyjęto o godzinie 12.24.

"Pali się stary, 6-kondygnacyjny młyn. Dach i stropy są drewniane, konstrukcja murowana. Z powodu zagrożenia ewakuowano mieszkańców pobliskich budynków. Obecnie są one bronione przed ogniem. Strażakom nie udało się jeszcze opanować pożaru" - poinformował dyżurny.

Jak dodał, młyn od dawna nie był użytkowany. Obecnie jest to własność jednej z irlandzkich spółek. Nie wiadomo jeszcze co wywołało pożar.

Strażakom udało się przed godziną 15 opanować pożar - relacjonował na antenie TVN24 reporter Daniel Stenzel. Obecnie straż pożarna dogasza ogień, który pojawił się w zabytkowym młynie po godzinie 12.Ewakuowano 28 osób zamieszkujących sąsiadujące z młynem domy. Zanim sytuację udało się opanować, ogień przeniósł się na sąsiedni dom niszcząc częściowo dach i jedno z mieszkań.

"Dogaszanie pożaru może potrwać jeszcze dwie lub trzy godziny" - ocenił w rozmowie z TVN24 st. bryg. Zbigniew Kamiński, komendant straży pożarnej w Starogardzie Gdańskim.

Ewakuowani mieszkańcy noc spędzą poza domem

Ewakuowani mieszkańcy nie będą mogli wrócić do swoich domów prawdopodobnie jeszcze przez najbliższe 24 godziny. "Stwierdziliśmy z prezydentem, że do jutra będą mieli miejsca zakwaterowania zapewnione, ponieważ nie będzie tu energii elektrycznej i też czekamy na opinię nadzoru budowlanego" - powiedział komendant.

Jak mówił Kamiński, przeszukanie zgliszczy, będzie możliwe dopiero po ugaszeniu pożaru oraz gdy inspektor nadzoru budowlanego na to zezwoli.

Jak poinformował PAP Jan Socha z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Gdańsku, płonący młyn to duży obiekt o wymiarach 100, na 65 metrów i wysokości ok. 30 metrów. Budynek ma sześć kondygnacji: jego gaszenie jest trudne, bo obiekt ma wprawdzie ceglane ściany, ale stropy są drewniane. Obiekt należy do irlandzkiej firmy.

Na razie nie znane są przyczyny pożaru. Młyn od dawna nie był użytkowany.

źródło: kontakt24

Dołącz do nas
Google+