Płonie zabytkowy dworek. Ratują obrazy i meble.

Płonie zabytkowy dworek. Ratują obrazy i meble.

Kilkanaście zastępów straży pożarnej walczy z pożarem, który wybuchł w zabytkowym dworku w Petrykozach pod Grodziskiem Mazowieckim (woj. mazowieckie). Pali się drewniane poddasze budynku. Policjanci wynoszą zabytkowe mienie z wnętrza dworku.

"Zgłoszenie o pożarze zabytkowego dworku przy ulicy Jesionowej wpłynęło do nas po godzinie 6 rano. Na miejscu pracuje 13 zastępów straży" - informował po godz. 8 redakcję Kontaktu 24 Krzysztof Tryniszewski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Mazowieckim. Dodał, że nikt nie został ranny, a budynek jest zamieszkiwany przez jedną osobę.

Jak powiedział bryg. Tryniszewski, pali się drewniana konstrukcja poddasza pokrytego gontem. Pożar nadal nie został opanowany, jednak - jak poinformował strażak - nie ma zagrożenia dla pobliskich zabudowań. "Najpierw zapaliła się altanka przylegająca do budynku. Z niej ogień przeniósł się na dach i poddasze dworku" - dodał.

Ewakuacja zbytków z dworku

Policjanci obecni na miejscu przeprowadzają ewakuację zabytkowego mienia. Wynoszą między innymi obrazy i stare meble. Ten dworek położony w parku został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Po wojnie był opuszczony i zniszczony. Odbudowano go dopiero dzięki staraniom Wojciecha Siemiona, który założył w nim Galerię Sztuki Ludowej. Działała ona aż do śmierci aktora w 2010 roku. W pobliżu dworku znajduje się także skansen z dwoma wiatrakami i kilkoma drewnianymi budynkami.

źródło: kontakt24.tvn24.pl

Dołącz do nas
Google+