"Mamy epokę lodowcową". Silne gradobicie na południu

"Mamy epokę lodowcową". Silne gradobicie na południu

"Po tropikalnych upałach przyszedł czas na epokę lodowcową. Grad wielkości jajek zasypał Bukowinę Tatrzańską (woj. małopolskie) - napisała na Kontakt 24 @Agnieszka, na dowód załączając zdjęcia. Jak informują służby, nawałnica spowodowała podtopienia kilku budynków, uszkodzenia dachów i drzew. Grzmi i błyska także w województwie lubuskim i śląskim.

"Po tropikalnych upałach przyszedł czas na epokę lodowcową. Grad wielkości jajek zasypał Bukowinę Tatrzańską (woj. małopolskie)" - napisała @Agnieszka.

Burze w południowej części kraju, w regionie lubuskim, śląskim i małopolskim rozpoczęły się o godzinie 15.30. Grzmotom i błyskom towarzyszyły też opady gradu, które uwiecznili na zdjęciach nasi internauci. Jak napisała @Agnieszka, w Bukowinie Tatrzańskiej kule osiągnęły wielkość kurzych jaj. Z kolei w śląskiej Wiśle można było schłodzić zanurzyć w nich stopy.

W Bukowinie Tatrzańskiej sytuacja wyglądała groźnie. "Otrzymaliśmy kilkanaście zgłoszeń, związanych z nawałnicą, czyli silnym ulewnym deszczem połączonym z gradobiciem. Dotyczyły one podtopionych pomieszczeń w budynkach, kilku uszkodzonych dachów i kilku powalonych drzew" - powiedział w rozmowie z PAP komendant powiatowy PSP w Zakopanem Stanisław Galica.

Jak poinformował, najwięcej zgłoszeń pochodziło z samej Bukowiny. "W wyniku nawałnicy nikt nie ucierpiał" - podkreślił komendant zakopiańskiej straży pożarnej. Dodał jednak, że w wyniku nawałnicy doszło do podtopienia kilku budynków, uszkodzenia dachów i drzew. "Grad zniszczył samochody, wiele z nich ma wgniecenia" - relacjonował z Bukowiny Tatrzańskiej reporter TVN24.

Zagrzmi w wielu miejscach

Synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński przewiduje, że opad podczas burz może wynieść 10-30 mm, zaś wiatr w porywach burzowych osiągnie nawet 70 km/h. Burzowe chmury przenoszą się na północny-wschód z prędkością 40 km/h.

Jak informuje tvnmeteo.pl prognoza pogody na dziś przewiduje, że zagrzmi na przeważającym obszarze kraju (wszędzie, poza krańcami północno-zachodnimi i południowo-wschodnimi). W burzach spadnie do 40 litrów deszczu na metr kwadratowy. Mogą wystąpić także gradobicia oraz wichury.

źródło: kontakt.pl

Dołącz do nas
Google+