Nowe fakty ws. wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim

Nowe fakty ws. wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim

3 osób rannych, dwie ofiary śmiertelne, na miejscu 150 strażaków, policja i karetki ratownictwa medycznego. To skutek wybuchu gazociągu wysokiego ciśnienia w Jankowie Przygodzkim w woj. wielkopolskim. Na miejscu zebrał się sztab kryzysowy. Pożar potrwa prawdopodobnie do wczesnych godzin rannych. Spowodowane jest to potrzebą wypalenia resztek gazu, które nadal znajdują się w gazociągu.

Wiesław Leśniakiewicz z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej powiedział na konferencji prasowej sztabu kryzysowego, że pierwsze zgłoszenia zaczęły napływać w okolicy 13:30. - Na pewno zginęły dwie osoby. To pracownicy, którzy wykonywali prace budowlane w pobliżu eksplozji - powiedział.

- 30 kilometrów od miejsca zdarzenia mamy zawór odcinający. Drugi zawór jest w odległości 10 kilometrów. W tym odcinku, który jest uszkodzony, pozostaje gaz, który musi ulec spaleniu, by nie doprowadzić do kolejnego wybuchu. Gdyby gaz się uwalniał, stanowiłoby to zagrożenie - powiedział Leśniakiewicz. - Ten pożar musi trwać - dodał.

- Według naszych danych, mamy spalonych 10 budynków mieszkalnych i dwa gospodarcze. Sprawdzone zostały wszystkie budynki za wyjątkiem dwóch, które znajdują się w bezpośrednim pobliżu pożaru. Nie wprowadzamy do wszystkich budynków strażaków, bo konstrukcja została naruszona – powiedział Leśniakiewicz. Dodał, że czekają na specjalistyczny sprzęt, który pozwoli bezpiecznie sprawdzić pozostałe dwa budynki. - Nie mieliśmy w ostatnich latach do czynienia z tak dużym pożarem wynikającym z uszkodzenia gazociągu. Mamy nadzieję, że nie ma tam już ofiar - zaznaczył.

- Trudno mi ocenić ile potrwa jeszcze gaszenie pożaru. Jeżeli zawory będą szczelne, to we wczesnych godzinach porannych zakończymy działania - ocenił Leśniakiewicz. Dodał, że w akcji brało udział 55 zastępów straży pożarnej.

Do szpitalnego oddziału ratunkowego przewiezionych zostało 13 osób – troje dzieci i dziesięć osób dorosłych. Potwierdzono dwa zgony na miejscu zdarzenia. - Jedna osoba jest w stanie bardzo ciężkim. To kobieta w wieku około 30 lat. Ma poparzone ponad 30 proc. ciała. Aktualnie przewożona jest do specjalistycznego szpitala w Siemianowicach Śląskich. Sytuacja jest dynamiczna, służby medyczne są na miejscu zdarzenia – powiedział Dariusz Bierła, dyrektor szpitala w Ostrowie Wielkopolskim.

Bierła dodał, że dwoje dzieci zostało zwolnionych do domów. Jedno było wychłodzone, a drugie doznało szoku. Pozostałe w szpitalu dziecko ma poparzone około 15 proc. ciała.

- Rozmawiałem z ministrem Bonim. Wszelka pomoc będzie udzielona poszkodowanym. Pierwsze zasiłki będą jutro wypłacane. Co do strat, to Inspektor Nadzoru Budowlanego będzie musiał je ocenić. Na pewno będzie pomoc ze strony państwa – powiedział wojewoda wielkopolski Piotr Florek. - Jesteśmy w stałym kontakcie z ministrem administracji i premierem - podkreślił.

W konferencji wziął udział także pracownik wykonawcy robót przy gazociągu, firmy GAZ-SYSTEM S.A. Zapewnił, że gaz do pobliskich domów dostarczany jest przez biegnący w pobliżu drugi gazociąg, ale nie jest on zagrożony. Firma przystępuje do usuwania skutków awarii.

Po ugaszeniu pożaru na miejsce zdarzenia wejdzie prokurator z policją, którzy będą ustalać okoliczności zdarzenia.

Zaginionych jest dwóch pracujących na miejscu mężczyzn, w tym operator koparki, który prawdopodobnie rozszczelnił gazociąg.

Ewakuowano około 40 mieszkańców pobliskich domostw. Mają oni trafić do miejscowej szkoły. - Zespół szkół jest w odległości ok. kilometra od miejsca zdarzenia. Jesteśmy gotowi na udzielenie schronienia dla osób, które się ewakuowały - powiedziała Barbara Szymanowska, dyrektorka pobliskiej szkoły.

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A poinformował na swojej stronie, że awarii uległ gazociąg Gustorzyn-Odolanów o średnicy 500 mm.

"Pogotowie gazowe przystąpiło do usuwania awarii. Gazociągi w miejscu awarii zostały odizolowane. Nie są planowane przerwy w dostawie gazu do odbiorców" - czytamy w komunikacie.

Na miejscu jest również prokuratura. - Prokuratorzy udali się na miejsce zdarzenia, więcej będzie wiadomo po opanowaniu pożaru. Wówczas będzie konieczne dokonanie oględzin miejsca zdarzenia – poinformował zastępca Prokuratora Okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim Janusz Walczak.

Jak mówią świadkowie zdarzenia, w Jankowie Przygodzkim budowany jest nowy rurociąg. Uszkodzony został prawdopodobnie stary rurociąg i tak doszło do eksplozji, w wyniku której zapaliło się dwanaście domów jednorodzinnych. Płonie także pobliski las.

Rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej Sławomir Brandt zaapelował do kierowców jadących drogą krajową nr. 11 z Ostrowa Wielkopolskiego na południe o omijanie tej trasy w ciągu najbliższych godzin.

Policja zabezpiecza miejsce zdarzenia. Na miejscu działają służby straży pożarnej, policji, pogotowia gazowego oraz przedstawiciele Wojewódzkiego i Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Ocenią oni, czy i które budynki będą nadawały się do ponownego zamieszkania.

 

 

źródło: onet.pl

Dołącz do nas
Google+