14 tys. pożarów i 5 ofiar. "Przy silnym wietrze pieszo człowiek nie jest w stanie uciec"

14 tys. pożarów i 5 ofiar. "Przy silnym wietrze pieszo człowiek nie jest w stanie uciec"

Ponad 14 tys. pożarów traw i łąk wybuchło w kraju od początku roku i zginęło w nich pięć osób - poinformował w poniedziałek komendant główny PSP nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz. Wypalanie traw jest zabronione i szkodliwe dla człowieka - strażacy apelują, by tego nie robić.

  • Codziennie dochodzi do ok. 2 tys. zdarzeń na terenie całego kraju związanych z likwidacją skutków pożarówwywołanych wypalaniem traw i nieużytków - powiedział gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz. - W 2013 r. do likwidacji skutków pożarów wyjechało prawie 20 tys. pojazdów pożarniczych, co oznacza ponad 100 tys. strażaków bezpośrednio zaangażowanych w akcje. Leśnicy podkreślają, że 95 proc. pożarów lasów powstaje z winy człowieka. Wypalanie traw nie użyźnia gleby, natomiast hamuje naturalne procesy gnicia pozostałości roślinnych oraz powoduje niepotrzebną emisję pyłów i gazów do atmosfery.
  • Jest to niezwykle szkodliwe i ryzykowne - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych Stanisław Rakoczy nakonferencji prasowej w Warszawie.
  • 5 ofiar wypalania traw
  • Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz, poinformował, że od początku roku podczas wypalania traw zginęło już pięć osób. Codziennie strażacy wyjeżdżają do ponad półtora tysiąca pożarów wywołanych w takich okolicznościach.
  • Przy silnym wietrze czoło pożaru może osiągać prędkość nawet do 60 kilometrów na godzinę i pieszo człowiek nie jest w stanie uciec przed płomieniami - powiedział Leśniakiewicz.
    Komendant główny PSP podkreślił, że szczególnie niebezpieczne jest wypalanie traw w pobliżu dróg. Mocne zadymienie może bardzo ograniczyć widoczność i w takich okolicznościach często dochodziło do wypadków śmiertelnych.

    W piątek 79-letni mieszkaniec Obidowej w powiecie nowotarskim zginął podczas wypalania traw na łące. Zwłoki mężczyzny zostały znalezione podczas gaszenia pożaru, który objął pół hektara łąki.

Grzywna lub więzienie

    Leśnicy i strażacy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania na terenach leśnych i na obszarach do nich przylegających. W lesie, jak również w odległości 100 m od niego, nie należy używać otwartego ognia, palić tytoniu, wyrzucać niedopałków papierosów, palić śmieci.

       Strażacy przypominają, że wypalanie traw i nieużytków jest ustawowo zabronione. Grożą za to kary - grzywna, a nawet do 10 lat więzienia, jeśli taki pożar stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia wielu osób lub powoduje duże straty.

 

Źródło: http://tvnmeteo.tvn24.pl

Dołącz do nas
Google+