OSP Mochy
Poświęcenie wozu ratowniczo gaśniczego MAN GBA

Poświęcenie wozu ratowniczo gaśniczego MAN GBA

Chyba jeszcze nie do wszystkich dociera, jak historycznego momentu w dziejach mocheńskiej Ochotniczej Straży Pożarnej jesteśmy świadkami. Bo jakiś samochód do wypełniania coraz poważniejszych zadań nasi strażacy mieli zawsze, ale do tej pory były to pojazdy dziedziczone, które już gdzieś się wysłużyły, a od teraz...

Samochód ratowniczo-gaśniczy, którego szczegóły techniczne opisuje strona Zarządu Oddziału Gminnego OSP w Przemęcie, jest w remizie OSP w Mochach już od ponad miesiąca, ale dzień 22 marca 2014 roku przejdzie do historii, gdyż to tego dnia nastąpiło jego poświęcenie, ceremonia niezmiernie ważna dla społeczności mocheńskich strażaków-ochotników.
Zanim do tego doszło, ksiądz proboszcz Ryszard Penczyński odprawił okolicznościową Mszę Świętą, w której ze swoim sztandarem uczestniczyli przede wszystkim odświętnie umundurowani nasi strażacy - byli i obecni oraz zaproszeni goście i mieszkańcy Moch.
Po Mszy na placu przed kościołem doszło do aktu poświecenia. Ksiądz Ryszard z charakterystyczną dla siebie pieczołowitością polał nowy wóz wodą święconą z każdej strony, by bezpiecznie woził i służył w niebezpiecznych obowiązkach naszym strażakom, którzy przecież są częścią Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Po tej podniosłej chwili wszyscy w szpalerze przemaszerowali do sali wiejskiej, gdzie nastąpiła uroczysta kolacja zorganizowana przez szczęśliwych gospodarzy. Gości przywitał miejscowy strażak zawodowy, Artur Willmann, a po nim niektórzy zaproszeni goście osobiście składali życzenia pomyślnej służby i zadowolenia z drogiego zakupu.
Przemówił Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Wolsztynie mł.bryg. mgr inż. Sławomir Śnita. Komendant Gminny OSP w Przemęcie pan Marian Skibiński, który podkreślił szczególne zasługi w zabiegach związanych z pozyskaniem nowego samochodu do mocheńskiej jednostki przez Naczelnika OSP Mochy, pana Jakuba Utrata, a także Pani Wójt Dorota Gorzelniak, która z Urzędu jest przecież prezesem Zarządu Oddziału Gminnego OSP. Dowiedzieliśmy się z Jej ust, że samochód kosztował 600 tys, zł, na które złożyły się środki gminne i pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej w Poznaniu, za które podziękowała Zastępcy Prezesa Zarządu Wojewódzkiego, panu Markowi Baumgartowi, który wprawdzie spóźniony, ale osobiście odebrał podziękowania, a i sam bardzo wylewnie gratulował pomysłu i determinacji urzędnikom Urzędu Gminy, a szczególnie Pani Wójt, w pozyskaniu tego samochodu.
Swoją porcję życzeń strażacy otrzymali od mocheńskich instytucji i organizacji, które w ich imieniu wypowiedziała pani dyrektor Zespołu Szkół w Mochach Małgorzata Zielińska, a pod którymi poza Nią podpisali się przedstawiciele: Przedszkola i Rady Rodziców Szkoły i Przedszkola, Stowarzyszenia Przyjaciół Moch oraz Koła Gospodyń Wiejskich, które ugościło i zaproszonych, i gospodarzy. Życzenia od Koła Emerytów Rencistów i Inwalidów przekazał pan Leon Rozynek.
Całość umiliły występy dzieci i młodzieży z mocheńskiego Przedszkola, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, które doskonale poprawiły i rozluźniły humory obecnym. Łza zakręciła się i ze wzruszenia, i z rozbawienia.
Pan Prezes OSP Mochy Andrzej Kowalewicz wraz ze skarbnikiem Grzegorzem Wojciechem podziękowali przede wszystkim za ten wielki dar, ale i za miłe słowa, a najmłodszych obdarowali smakowitym prezentem i zachętą, by w przyszłości zasilili grono strażaków.

Źródło: mochy.bior.pl
Zdjęcia: Jerzy Bortniak

Dołącz do nas
Google+