OSP Amica Wronki
Zintegrowane ćwiczenia w lesie.

Zintegrowane ćwiczenia w lesie.

Zintegrowane ćwiczenia w lesie.

W czwartek 3 kwietnia 2014r. o godzinie 14.47 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie od dyżurnej Nadleśnictwa Wronki, która informowała, że obserwator na wieży ppoż. Nadleśnictwa Wronki zauważył pożar w oddziale 561B w leśnictwie Lutyniec
Dyżurny SK w Szamotułach niezwłocznie do zdarzenia zadysponował dwa zastępy (GCBA 5/32, SLRr) z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Szamotułach, cztery zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Jasionna, OSP Rzecin, OSP Chojno, OSP Samołęż.
Dyżurny po otrzymaniu informacji od pracowników Straży Leśnej, że pożar obejmuje powierzchnię ok. 5 hektarów lasu i bardzo szybko się rozprzestrzenia dysponuje kolejne jednostki z Gminy Wronki - po jednym zastępie OSP Amica, OSP Kłodzisko, OSP Marianowo, OSP Wartosław, OSP Lubowo, OSP Wróblewo oraz OSP Ćmachowo.
Po dojeździe na miejsce pożaru pierwszych zastępów Straży Pożarnej ratownicy zastali palący się las, przeprowadzono rozpoznanie w którym ustalono, że w odległości ok. 500m od miejsca pożaru znajduje się staw o dostatecznej ilości wody do celów gaśniczych z dobrym dojazdem do tankowania.
W trakcie prowadzonych działań gaśniczych o godz. 15.40 dyżurny SK w Szamotułach otrzymuje informację o drugim pożarze, który ma miejsce w oddziale 270 w leśnictwie Mokrz.
Informację tą przekazuje do KDR, który do tego pożaru kieruje będące na miejscu zastępy (4 zastępy OSP Wronki, po jednym zastępie JRG Szamotuły, OSP Amica, Kłodzisko, Marianowo, Wartosław, Lubowo, Wróblewo oraz Ćmachowo), które po dojeździe na miejsce pożaru przystępują do działań gaśniczych.
Pożary lasu na dużej powierzchni okazały się tylko ćwiczeniami, które miały na celu: doskonalenie umiejętności współpracy zastępów JRG Szamotuły, OSP MiG Wronki oraz Służb Leśnych, sprawdzenie dróg dojazdowych w trudnym terenie leśnym, doskonalenie prowadzenia korenspondencji radiowej SIS będących na miejscu pożaru, sprawdzenie oznakowania dojazdów dróg pożarowych oraz zbiorników wodnych, przestrzeganie przepisów BHP podczas działań ratowniczo - gaśniczych.
Podsumowania ze strony Straży Pożarnej dokonał Zastępca Komndanta Powiatowego PSP w Szamotułach st. kpt. mgr Roman Mucha, a ze strony Nadleśnictwa Wronki mgr Jerzy Wojciechowski.
W ćwiczeniach brało udział 17 zastępów z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Straż Leśna.
Foto: OSP Wronki

 

Dołącz do nas
Google+