Historia OSP


Dzieje Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzędzu rozpoczęła się z dniem 1 lipca 1907 roku o dziwo nie została ona powołana jako odpowiedź na wielki pożar lub kataklizm. Jej założenie wynikało z potrzeb mieszkańców oraz obowiązującego prawa i tak oto ówczesna straż liczyła 46 ochotników z których tylko 2 było Polakami. Przełomem dla Polski oraz dla Swarzędzkich strażaków było odzyskanie niepodległości, wtedy też straż została polską strażą. Ochotnicy musieli stawić czoła problemowi jakim był brak literatury pożarniczej w języku polskim, brak sprzętu, a przede wszystkim doświadczenia. Na szczęście w ciągu dwudziestolecia międzywojennego członkom udało się stworzyć w pełni nowoczesną jednostkę, która była w stanie stawić czoła nie tylko pożarom, ale także innym wyzwaniom, również społecznym.

W trakcie II wojny światowej rola polskich ochotników została ograniczona do czyszczenia sprzętu po ćwiczeniach i akcjach, w których mogli brać udział tylko Niemcy. Niestety nowoczesny sprzęt pozostawiony w remizie został zniszczony przez Sowietów, ochotnicy musieli znów poradzić sobie z brakiem odpowiedniego sprzętu który został porozrzucany po całym mieście. I tak już latem 1945 roku strażacy mieli do dyspozycji poniemiecki samochód pożarniczy, 5 motopomp i wiele innego drobnego sprzętu.

Ważnym wydarzeniem było oddanie do użytku nowej remizy której budowa rozpoczęła się 1964 roku, 3 lata później jednostka dostaje z okazji 60-lecia swojego istnienia nowy samochód Stara 21, strażacy w tym czasie prowadzili bardzo dużo akcji prewencyjnych, a także zdobywali wysokie miejsca na zawodach sportowo-pożarniczych. W 1972 roku nadchodzi kryzys ponieważ w remizie OSP ma siedzibę Powiatowa Komenda Straży Pożarnej, ochotnicy oddają jeden ze swoich samochodów zawodowcom, niestety ci pomijają ich przy wszystkich wyjazdach oraz uroczystościach co rodzi wiele konfliktów. Sprzeczki większe i mniejsze oraz konkurencja obu jednostek miała miejsce aż do roku 1992 kiedy to zlikwidowano Zawodowa Straż Pożarną. Dopiero w 1995 roku OSP odzyskuje pełna sprawność bojową i wchodzi w nowy wiek z nowym sprzętem. Na 100 lecie jednostka otrzymuje nowy samochód gaśniczy GBA MAN oraz jest przygotowana na najwyższym poziomie do działań we wszystkich warunkach atmosferycznych na lądzie i wodzie. Ochotnicy ciągle się szkolą, a sprzęt unowocześnia, wysoki poziom ogólnego wyszkolenia strażaków wymusza charakter jednostki, ponieważ jest to jedna z najczęściej alarmowanych jednostek w kraju, ze świetlaną przyszłością.

Zapraszamy  chętnych na naszą stronę www,którzy chcieli by pogłębić swoją wiedzę na temat naszej historii ;)

 

 

Dołącz do nas
Google+