OSP Kobylnica
Podpisanie porozumienia pomiędzy OSP Kobylnica a Harcerskim Klubem Ratunkowym „M*A*S*H”

Podpisanie porozumienia pomiędzy OSP Kobylnica a Harcerskim Klubem Ratunkowym „M*A*S*H”

30 października 2013r. w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobylnicy zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy OSP Kobylnica a Harcerskim Klubem Ratunkowym „M*A*S*H”. Formalizuje ono kooperację zapoczątkowaną kilka miesięcy temu i ułatwi wspólne działania w przyszłości.

Porozumienie podpisali ze strony staży Henryk Ćwikliński – Prezes OSP, Komendant gminny ochrony przeciwpożarowej Sławomir Kaźmierczak oraz Tomasz Tomaszewski- Naczelnik OSP Kobylnica, natomiast środowisko harcerskie reprezentowali podharcmistrz Janusz Błaszczyk- Komendant hufca PIAST-Poznań Stare Miasto, podharcmistrz Błażej Misiorny oraz przewodnik Sławomir Voelkel, Prezes HKR M*A*S*H.
Podpisane dzisiaj porozumienie formalizuje wymianę doświadczeń i wiedzy pomiędzy strażakami z Kobylnicy a harcerzami działającymi na rzecz popularyzacji wiedzy ratowniczej z Poznania. Instytucje już wcześniej wielokrotnie współpracowały m.in. podczas zawodów straży pożarnej czy ćwiczeń pozoracyjnych, dzięki umowie uda się uprościć i przyspieszyć procedury.
-Dzięki tej współpracy mamy okazję pogłębienia naszego doświadczenia ratowniczego i pożarniczego oraz możliwość wsparcia jednostki OSP Kobylnica w razie potrzeby np. w przypadku powodzi- mówił Prezes HKR „M*A*S*H” Sławomir Voelkel. – jest to szczególnie atrakcyjne dla członków naszego klubu nie pracujących na co dzień w systemie ratownictwa medycznego. W kwestii ratownictwa i pożarnictwa doświadczenie jest równie ważne jak wiedza teoretyczna.- dodaje.
Strażacy oprócz wsparcia w postaci członków klubu zyskają również partnerów do ćwiczeń, jak mówił Tomasz Tomaszewski, Naczelnik OSP Kobylnica- dzięki współpracy z harcerzami możemy wymieniać się wiedzą, są merytorycznie są bardzo dobrze przygotowani, wśród nich są osoby z wykształceniem i doświadczeniem medycznym, dzięki temu nasze ćwiczenia zyskują dodatkowy wymiar, doceniają to szczególnie najmłodsi członkowie OSP.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobylnicy istnieje od lipca 1931 roku, jest jedną z dwóch OSP na terenie gminy Swarzędz. W roku 2008 OSP Kobylnica została włączona w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Na początku 2012 roku zakończyła się renowacja remizy i od tego czasu jednostka licząca przeszło 100 członków dysponuje nowoczesnym zapleczem. W 2013 roku po raz 5 OSP Kobylnica organizowała Powiatowe Zawody z Zakresu Ratownictwa Medycznego dla Jednostek PSP oraz OSP.

Harcerski Klub Ratowniczy „M*A*S*H” istnieje od 2012 roku działa przy Hufcu Poznań ,,Stare Miasto". W swoich szeregach zrzesza osoby chcące pogłębić wiedzę z zakresu ratownictwa medycznego oraz promować ideę nauki pierwszej pomocy. Organizuje kursy i szkolenia stacjonarne, jak również seminaria i ćwiczenia terenowe.

Dołącz do nas
Google+