OSP Kobylnica
V Powiatowe Zawody z Zakresu Ratownictwa Medycznego Jednostek OSP i PSP Powiatu Poznańskiego

V Powiatowe Zawody z Zakresu Ratownictwa Medycznego Jednostek OSP i PSP Powiatu Poznańskiego

Jak co roku w pierwszą sobotę września odbyły się na terenie Gminy Swarzędz Powiatowe Zawody z Zakresu Ratownictwa Medycznego Jednostek OSP i PSP Powiatu Poznańskiego. Organizatorami zawodów była Ochotnicza Straż Pożarna w Kobylnicy oraz Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu,Starosta Poznański,Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

W zawodach wystartowało łącznie 19 drużyn 9 jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz 10 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu poznańskiego.Tegoroczna V edycja składała się z pięciu scenek medycznych oraz testu teoretycznego. Zawodom przyglądali się zaproszeni goście pani Poseł Bożena Szydłowska, Starosta Poznański Jan Grabkowski,Wice Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz pani Agata Kubacka, Przewodniczący Rady Miejskiej w Swarzędzu pan Marian Szkudlarek ,Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Witold Rewers, Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Jerzy Ranecki, Wice Prezesi Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Poznaniu druh Artur Siemaszko, druh Mieczysław Stasiński , Radni Rady Miejskiej w Swarzędzu, Sołtys Kobylnicy pani Grażyna Orpińska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kobylnicy pani Anna Bestyńska. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał Starosta Poznański Jan Grabkowski. Pierwsze dwie strefy znajdowały sie na terenie szkoły. Na pierwszej scence trzeba było przeprowadzić reanimację osoby poszkodowanej bezprzyrządowo. Drugą konkurencją była sztafeta gdzie na czas trzeba było złożyć worek samorozprężalny i podłączyć tlen, umieścić manekin na desce zabezpieczyć do transportu i przenieść na odległość 40 m , udrożnić drogi oddechowe przy pomocy maski krtaniowej oraz zdjąć kask z głowy poszkodowanego motocyklisty. Po zaliczeniu konkurencji na terenie szkoły załogi udawały się na teren Kobylnicy i Wierzenicy gdzie znajdowały się kolejne strefy. Na strefie trzeciej Kobieta w ciąży straciła panowanie nad kierownica i uderzyła w drzewo. Zadaniem ratowników było zabezpieczyć miejsce zdarzenia ,sprawdzić funkcje życiowe i przeprowadzić badanie urazowe, zaopatrzyć stwierdzone urazy i przygotować do transportu medycznego. Strefa czwarta pracownik warsztatu samochodowego traci przytomność w kanale warsztatowym w wyniku zatrucia spalinami samochodowymi. Zadaniem ratowników było wypchnąć samochód i w aparatach powietrznych wejść do środka i ewakuować osobę poszkodowaną na zewnątrz warsztatu. Po ewakuacji poszkodowanego należało wprowadzić procedury dotyczące postępowania przy zatruciu spalinami. Ostatnia scenka była rozgrywana w Wierzenicy na stawie. Pracownik gospodarstwa rybackiego wpadł do wody i zaczął tonąć. Zadaniem ratowników było ubrać się w kapoki i przy pomocy łodzi wiosłowej dopłynąć do poszkodowanego a po wyciągnięciu go z wody przejść do reanimacji i przy użyciu defibrylatora przywrócić funkcje życiowe. W klasyfikacji jednostek OSP 1miejsce zajęła OSP Luboń 753 pkt. 2. miejsce OSP Gowarzewo 727 pkt. 3. miejsce OSP Golęczewo 629 pkt. W klasyfikacji jednostek PSP 1.miejsce JRG 2 724 pkt. 2.miejsce JRG 4 714 pkt. i 3.miejsce JRG 7 678 pkt. Wręczenia pucharów i nagród dokonali przedstawiciel Starosty Poznańskiego,prezesi Związku OSP oraz Komendant Miejski.
Pragniemy podziękować osobom i instytucją które pomogły przy organizacji V Powiatowych Zawodów Medycznych. Starostwo Powiatowe; UMiG w Swarzędzu; Oddziałowi Powiatowemu ZOSP RP w Poznaniu; pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kobylnicy; Sołectwu Janikowo i Kobylnica oraz firmą Unipol Roman Bajon; Westa Artur Siemaszko; Centrum Szkoleniowe MEDAID; Wielkopolskiemu Oddziałowi WOPR; Harcerskiej Grupie Ratowniczej M.A.S.H.;Mechanika Pojazdowa Jacek Nowacki; Gospodarstwo Rybackie Wierzenica;Ossowski; Hotel Ossowski oraz wszystkim druhom OSP w Kobylnicy.

Dołącz do nas
Google+