OSP Karsy
UWAGA - silny mróz !!!

UWAGA - silny mróz !!!

Uwaga silny mróz w całym kraju - także w naszym regionie.

IMGW zapowiada na najbliższe dniach bardzo silny mróz także w naszym regionie. Temperatura w nocy może spaść do – 20 stop.C.
Przypominamy kilka podstawowych zasad zachowania przy tak niskich temperaturach:

  • Nie wychodź na mróz głodny, gdy przewidujesz dłuższy pobyt na zewnątrz domu.
  • Ubierz się ciepło „na cebulkę”, w kurtkę z kapturem, załóż czapkę i rękawiczki, ciepłe nieprzemakalne buty.
  • Nie wychodź na mróz gdy jesteś po spożyciu alkoholu, także nie pozwól innym wyjść na mróz jeśli wiesz lub podejrzewasz że spożyła ona alkohol.
  • Gdy wychodzisz na spacer, poinformuj o swoim wyjściu i planowanej godzinie powrotu, staraj się nie wychodzić samotnie.
  • Gdy czujesz się zmęczony lub chory, w ogóle nie wychodź z domu.
  • Nie dopuszczaj do wychłodzenia organizmu i powstania odmrożeń. Gdy już dojdzie do odmrożeń możesz włożyć palce pod strumień zimnej lub letniej wody i natychmiast udaj się do lekarza.

Pamiętaj o osobach samotnych, zainteresuj się czy mają w domu ciepło i czy nie zagraża im wyziębienie. ZAWSZE, w trakcie silnych mrozów, jeśli zauważysz kogoś, kto wygląda na osłabionego zainteresuj się tą osobą, sam udzielając jej pomocy lub poinformuj odpowiednie służby o zaistniałej sytuacji, dzwoniąc pod numer 112.

Niestety zimą, podczas dogrzewania domów i mieszkań, znacznie częściej dochodzi do zatruć tlenkiem węgla. Straż pożarna prosi o większą rozwagę przy ogrzewaniu mieszkań i częstsze sprawdzanie stanu pieców oraz przewodów kominowych.
PAMIĘTAJ, mimo mrozów NIE WOLNO zatykać i zaklejać przewodów wentylacyjnych. Grozi to zaczadzeniem. Objawami zatrucia czadem mogą być nudności, senność i bóle głowy. Aby zapobiec zatruciom, można zainstalować czujniki tlenku węgla.

Pamiętaj także o zwierzętach. Zabezpiecz im ciepłe pomieszczenie, ciepłe jedzenie i ciepłą wodę.

Dołącz do nas
Google+