OSP Karsy
Rajd Rowerowy Nowolipsk 2017 r.

Rajd Rowerowy Nowolipsk 2017 r.

XIII Rajd Rowerowy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z tereny powiatu pleszewskiego.

W dniu 02 września 2017 r. (sobota) w ostatni dzień wakacji, odbył się XIII Rajd Rowerowy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu powiatu pleszewskiego. Gospodarzem była gmina Chocz.
Pierwszym etapem było odwiedzenie Stowarzyszenia MONAR Ośrodka Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień w Nowolipsku. Młodzież miała okazje zobaczyć jak żyją i jak odbywa się trudny powrót ludzi uzależnionych do normalnego życia. Mogli usłyszeć to bezpośrednio od osób które leczą się w ośrodku. Usłyszeli także od nich słowa przestrogi, aby nie popełnili ich błędów z młodości i nigdy nie musieli zostać pacjentami takiego ośrodka. Sam ośrodek jest pełen prac, zdjęć, mebli, wystroju wykonanych rękoma mieszkańców ośrodka. Widać, że są wśród nich ludzie zdolni i pracowici, ale przez swój nałóg i uzależnienie stracili wszystko: swoje rodziny, często domy i szacunek dla samego siebie. Życzyliśmy im, aby wytrwali do końca swojego leczenia i na nowo odnaleźli swoje miejsce w życiu. iorą oni także udział w różnych spotkaniach z młodzieżą i opowiadają o swoim życiu i jak doszło do tego, że trafili do ośrodka (np., takie spotkanie odbyli podczas sesji Młodzieżowej Rady Miejskiej poświęcona problemowi narkotyków wśród młodych ludzi pod tytułem „Ku przestrodze”). Można odwiedzić ich stronę internetową i dowiedzieć się więcej o tym ośrodku: MONAR Nowolipsk.

Drugim punktem programu rajdu była konkurencja strzelecka na strzelnicy sportowej w Nowolipsku. Wybrani trzej reprezentanci z poszczególnych jednostek OSP zdobywali punkty w dwóch konkurencjach strzeleckich. Kapitan drużyny strzelał z broni krótkiej, a pozostali dwaj członkowie drużyny ze sportowej broni długiej. Dla wielu uczestników było to pierwszy kontakt z bronią i nie wszyscy sobie poradzili, ale na pewno było to ciekawe doświadczenie.
Trzecim etapem rajdu było odwiedzenie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nowolipsku, gdzie zostały rozegrane zaplanowane konkurencje. Pierwsza konkurencją była konkurencją strażacką (sprawnościową), gdzie 4 zawodników z drużyny stojąc w szeregu na skrzynkach od napojów, nie dotykając ziemi musieli przenosząc skrzynki przesunąć się w linii prostej, a następnie dwóch zawodników z drużyny miało zadanie za pomocą hydronetki przewrócić kilka celów strumieniem wody. W drugiej konkurencji (policyjnej), dwoje zawodników wyposażonych w gogle symulujące spożycie alkoholu musieli złożyć i rozebrać telefon komórkowy. Dla niektórych ta konkurencja okazała się bardzo trudna. Trzecia konkurencja (ratownicza) polegała na odegraniu scenki którą wybierali ratownicy medyczni. Jeden z zawodników jako symulant i dwoje jako udzielający pomocy. Po tych konkurencjach wszyscy mogli się posilić na przygotowanym przez organizatorów grillu. Były kiełbaski, kaszanka, napoje. Na konie każda drużyna przedstawiła swoja piosenkę rajdową. Każda drużyna która zajęła pierwsze miejsce w danej konkurencji dostała puchar, a drużyna która zdobyła najwięcej punktów we wszystkich konkurencjach otrzymała Puchar Prezesa zarządu Powiatowego ZOSP RP w Pleszewie. Każda drużyna biorąca udział w rajdzie otrzymała piłkę i dyplom. Mieliśmy też okazję zobaczyć sale warsztatów oraz prace podopiecznych. Niektóre prace były małymi arcydziełami, co świadczy że także wśród niepełnosprawnych są osoby uzdolnione.

Rajd nie zapowiadał się na początku dobrze z powody pogody (opady deszczu i niskiej temperaturze powietrza), ale już po południu słońce wyszło zza chmur. Młodzież miała okazje poznać kolejny zakątek naszego powiatu i na pewno wyjechała z Nowolipska z nowymi doświadczeniami. Co najważniejsze spędził cały dzień na świeżym powietrzu, odrywając się ok „komórek” i komputerów.

Należą się podziękowania gospodarzom i organizatorom rajdu. W rajdzie brało udział razem z opiekunami ok. 100 uczestników.

Dołącz do nas
Google+