OSP Białośliwie
Ćwiczenia na lodzie.

Ćwiczenia na lodzie.

W dniu 19 luty druhowie z naszej jednostki brali udział w ćwiczeniach na zamarzniętym jeziorze Płotki.

W ćwiczeniach brały udział jednostki : JRG 1 i 2 z Piły, Ochotnicza Straż Pożarna z Piły, Szydłowa oraz Białośliwia. 

Ćwiczenia obejmowały trzy moduły szkoleniowe.

Pierwszy moduł – nurkowy zrealizowany pod 5-centymetrową taflą lodu przez wyznaczonych strażaków Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno – Nurkowego KP PSP w Pile.

Drugi moduł szkoleniowy dotyczył wykorzystania w praktyce nowo zakupionego sprzęt ratowniczego przez jednostki OSP w postaci łodzi ratowniczej w wersji lodowej oraz ubrań specjalnych do pracy w wodzie.

Trzeci moduł szkoleniowy przeprowadzony wspólnie z ratownikami medycznymi dotyczył udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom w hipotermii.

 

STRAŻACY APELUJĄ !!!

Grubość lodu wynosząca od 2 do 5 centymetrów stwarza realne zagrożenie dla wszystkich osób przebywających w obrębie zamarzniętych akwenów. Strażacy apelują do wszystkich mieszkańców, aby zachować rozwagę podczas trwających ferii zimowych. Należy przestrzec dzieci, aby nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Nigdy nie ma gwarancji, że płyta lodowa jest gruba na całej powierzchni. Obecnie grubość lodu wynosi niespełna 5 centymetrów. Lód jest niejednorodny, napowietrzony i wymieszany z zamarzniętą warstwą śniegu. W miejscach zacienionych gdzie nie ma bezpośredniego nasłonecznienia, pokrywa lodowa jest największa i często wprowadza w błąd w ocenie swojego bezpieczeństwa.

 

// Zdjęcia: kpt. Paweł Kamiński //

 

Dołącz do nas
Google+