Założyciele Straży Pożarnej w Kuźnicy Grabowskiej.
W środku ks. kanonik Władysław Gumiński - pierwszy prezes. Na fotografii obecni także: Karol Oxner - wiceprezes, Władysław Betka - skarbnik, Leon Oxner - Sekretarz, Jan Dąbrowski - naczelnik, Seweryn Oxner - pomocnik naczelnika.
W pierwszym roku istnienia składki członkowskie opłaciło 48 druhów i 12 członków wspierających. Straż posiadała dwa oddziały - w miejscowościach Salamony i Głuszyna. W tym okresie zakupiono sprzęt z sikawką, instrumenty dęte dla orkiestry oraz zorganizowano sekcję teatralną. Straż także aktywnie wspierała najbiedniejszych organizując zbiórki rolne.
W 1922 roku do najaktywniejszych strażaków należeli: Antoni Ilski, Józef Szlachta, Józef Pisula, Stanisław Kiełb, Piotr Pisula, Piotr Malinowski, Roch Włodarczyk, Adam Kołaczek, Adam Gruszczyński, Adam Kołaczek, Władysław Wągrowski i Jan Gabryś.
W tym roku pobudowano pierwszą drewnianą strażnicę, w której przez pewien czas dzieci pobierały nauki szkolne.
Nie można nie wspomnieć tutaj o druhu Wojciechu Kędzi, który stracił życie ratując życie innych oraz dobytek płonącego budynku.
Uczniowie pobierający nauki w budynku OSP wraz z kierownikiem szkoły Janem Rakowskim oraz nauczycielem Antonim Góreckim. W tle obecnie stojący budynek straży. Nie wszyscy wiedzą, że początkowo garaż znajdował się od strony drogi.
Na tym zdjęciu przedstawiony jest Józef Tomczyk - zamiłowany strażak, który przez okres okupacji hitlerowskiej przechowywał sztandar nadany straży w 1928 roku. Groziła mu za to nawet śmierć.
Po okresie okupacji straż ponownie ożywiła swą działalność w 1945 roku. Za sprawą byłego właściciela ziemskiego, wielce zasłużonego dla straży Karola Oxnera odbudowano strażnicę. Zdobyto także sikawkę, sprzęt strażacki, mundury, instrumenty oraz meble do remizy.
W działalności straży szczególnie wyróżnili się: Bronisław Pietrzak, Jan Gabryś, Szczepan Mucha, Leon Owczarek, Władysław Szmaj.. Po tym krótkim okresie nastąpił pewien zastój w działalności straży.
Ponowne ożywienie działalności jednostki nastąpiło w 1968 roku, kiedy to obchodzono jubileusz 50-lecia. Uroczystości odbyły się 22 września, a głównymi organizatorami byli:
Albin Gumiński - prezes OSP
Józef Staszewski - sekretarz OSP
Edward Kubiak - naczelnik OSP
Jan Sibiński - gospodarz OSP
Po jubileuszu jednostka została wyposażona w samochód gaśniczy Star 25.