OSP Rogoźno
Pożar dzwonnicy przy kościele św. Wita, Rogoźno Wlkp.

Pożar dzwonnicy przy kościele św. Wita, Rogoźno Wlkp.

W dniu 13.06.2013r. w Rogoźnie kilka minut po północy do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Obornikach wpłyneło zgłoszenie o pożarze drewnianej Dzwonnicy przy Kościele p.w. św.Wita. Dyżurny SK natychmiast zadysponował do zdarzenia dwa zastępy OSP Rogoźno GBA 2/20 i SD-37 oraz dwa zastępy JRG Oborniki GCBA 4/16 i SHD 25.

  Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu OSP Rogoźno, dowódca poprosił drogą radiową Stanowisko Kierowania o zadysponowanie większych sił i środków w obawie o możliwość rozprzestrzenienia się pożaru na pobliski Kościół znajdujący się niespełna 20 metrów od objętej całkowicie pożarem Dzwonnicy. Zadysponowano kolejne siły i środki z terenu gminy Rogoźno.
Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, strażacy w pierwszej fazie działań podali dwa prądy wody w tym jeden w natarciu na palacy się obiekt i drugi w obronie Kościoła.W tym czasie została zbudowana również linia tłoczna do pobliskiego hydrantu w celu zasilania wozów podających wodę.Kolejny trzeci prąd wody został podany w natarciu na tyłach pożaru i czwarty z wozu SH-18 w celu zraszania nadpalonej konstrukcji Dzwonnicy.
Spaleniu uległa prawie całkowicie Dzwonnica i zniszczone wskutek pożaru zostały zabytkowe dzwony,które tam się znajdowały,w tym jeden odlany w roku 1613,natomiast uratowany od żywiołu został pobliski Gotycki Kościół.
W początkowej fazie pożaru działaniami kierował Z-ca naczelnika OSP Rogoźno Sebastian Rabsch,natomiast po przyjeździe zastępów JRG Oborniki dowodzenie przejął Dowódca JRG KP PSP w Obornikach asp.szt.Jacek Wawrzyniak.
W działaniach brały udział 4 zastępy OSP Rogoźno( GBA2/20, SD-37, GBA Rt 2,5/16 i SH-18), 2 zastępy JRG Oborniki( GCBA 4/16 I SHD-25),zastęp OSP Gościejewo GBA 2,5/16, zastęp OSP Pruśce GCBA 6/32, zastęp OSP Parkowo GBA 2,5/16, oficer operacyjny KP PSP Oborniki SLOp i dwa radiowozy Policji oraz Pogotowie Energetyczne.

Opracowanie:Z-ca naczelnika OSP Rogoźno dh.Sebastian Rabsch
Zdjęcia: Krzysztof Pietruszczak

Dołącz do nas
Google+