Kolejne szkolenie z pierwszej pomocy w naszej jednostce
- 03.02.2024, 15:00
- Stawiszyn, Remiza OSP
Straż pożarna coraz częściej jest wzywana do zdarzeń medycznych, m.in. do NZK – Nagłe zatrzymanie krążenia. Z inicjatywy naczelnika naszej jednostki, w pierwszą sobotę lutego odbyło się szkolenie z udzielania pierwszej pomocy osobom z NZK.
W dniu 3 lutego 2024 roku o godzinie 15:00, druhowie z naszej jednostki zebrali się by odbyć szkolenie z pierwszej pomocy przeprowadzone dla nas przez Bartosza Bana. Na samym początku spotkania naczelnik Radosław Antczak podziękował zebranym za przybycie i chęć podnoszenia wiedzy, następnie rozpoczęto szkolenie przedstawieniem zasad udzielania pierwszej pomocy.
Zasady przy udzielaniu pierwszej pomocy:
- Ocena bezpieczeństwa poszkodowanego i ratownika. Jeśli miejsce jest niebezpieczne, ewakuować poszkodowanego w bezpieczne miejsce.
- Ocena stanu poszkodowanego i przytomności. Zapytać, co się stało. Jeśli poszkodowany nas słyszy i reaguje – jest przytomny. Jeżeli poszkodowany nieurazowy jest nieprzytomny, nie ma z nim kontaktu, ale oddycha po udrożnieniu dróg oddechowych należy go ułożyć w pozycji bezpiecznej.
- Udrożnienie dróg oddechowych. Rozróżniamy dwa typy bezprzyrządowych udrożnień dróg oddechowych:
- Rękoczyn czoło-żuchwa – pierwszą techniką jest lekkie odchylenie głowy do tyłu. U poszkodowanego, u którego nie podejrzewamy urazu kręgosłupa, należy położyć jedną rękę na czole, a drugą na brodzie, a następnie delikatnie odchylić głowę do tyłu. Aby upewnić się, że drogi oddechowe zostały udrożnione. Jeżeli drogi oddechowe są udrożnione, należy sprawdzić oddech przez 10 sekund, na 10 sekund powinny być dwa prawidłowe oddechy
- Manewr wysunięcia żuchwy – techniką do zastosowania u poszkodowanego, u którego podejrzewamy uraz kręgosłupa jest wysunięcie żuchwy. Jest to prosta metoda, polegająca na zlokalizowaniu kąta żuchwy oraz wysunięciu jej do przodu, aby dolne zęby znalazły się powyżej górnych. Po zastosowaniu tego manewru należy sprawdzić, czy oddech powrócił.
- Ocena oddechu. Przystawić policzek do twarzy poszkodowanego. Czujesz wydychane powietrze na swoim policzku (minimum dwa oddechy w czasie 10 sekund), widzisz ruchy klatki piersiowej? Poszkodowany oddycha, ułóż go w pozycji bezpiecznej. Jeśli nie, wykonaj resuscytację.
- Wykonanie resuscytacji. Technika wykonania wentylacji workiem AMBU
Prowadzący szkolenie, każdy z powyższych punktów dokładnie omówił przytaczając praktyczne przykłady. Następnie każdy z nas przećwiczył wszystko z użyciem fantomu oraz sprzętu z torby PSP-R1. Podczas omawiania każdej z zasad udzielania pierwszej pomocy, otrzymaliśmy obszerne odpowiedzi na zadawane przez nas pytania.
Podczas spotkania mogliśmy sprawdzić świeżo nabytą wiedzę, w kilku przypadkowych scenariuszach t.j. zastęp 4-5 osobowy wyjeżdża do NZK osoby dorosłej. Podczas ćwiczeń jedna z osób dowodziła zespołem i obserwowała ich działania, dwie osoby zajmowały się poszkodowanym a jedna była przy torbie PSP-R1 oraz wymieniała osoby prowadzące resuscytację krążeniowo-oddechową.
W scenach ćwiczeniowych mieliśmy możliwość przećwiczyć użycie wcześniej omówionego AED. Jest to automatyczny defibrylator zewnętrzny, który poprzez swoje działania zwiększa szanse na powrót krążenia. Po zakończonych ćwiczeniach wszyscy wymienili się swoimi spostrzeżeniami co było zrobione dobrze a co można usprawnić.
Foto: Radosław Antczak, Michał Bukowski (OSP Stawiszyn)