OSP Mniów
Barszcz Sosnowskiego przyczyną poparzeń drugiego stopnia

Barszcz Sosnowskiego przyczyną poparzeń drugiego stopnia

Nikt by się nie spodziewał że tak z pozoru normalna roślina może wyrządzić taką krzywdę !

Barszcz Sosnowskiego przyczyną poparzeń drugiego stopnia

Jest to agresywna roślina inwazyjna, niezwykle trudna do zwalczenia. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. W dodatku sok ze świeżych roślin wywołuje zmiany skórne. Barszcz Sosnowskiego objęty jest prawnym zakazem hodowli, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski.

Barszcz Sosnowskiego do Polski przywędrował z dawnego ZSRR. Miał służyć jako pasza dla zwierząt. Z planów nic nie wyszło za to teraz roślina znalazła świetne warunki do wegetacji. Osiąga nawet 3,5 metra wysokości.

Roślina jest bardzo niebezpieczna, szczególnie w wysokich temperaturach i dużej wilgotności. Ma działanie toksyczne i alergizujące. Włoski na łodygach i liściach wydzielają parzącą substancję. U zwierząt powoduje podrażnienie przewodu pokarmowego, biegunkę, nudności, krwotoki wewnętrzne. U ludzi - zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, zapalenie spojówek. Uczulenie skóry podobne jest do oparzenia, w wyniku którego powstają trudno gojące się rany.

Jak się pozbyć Barszczu? Najlepszym sposobem jest mechaniczne ścięcie pędów kwiatostanowych podczas pełni kwitnienia (ścięcie wcześniejsze spowodować może ich regenerację, późniejsze – rozsianie zawiązanych w międzyczasie nasion). Ponieważ barszcz jest rośliną monokarpiczną (po zakwitnięciu zawsze obumiera), takie działanie eliminuje populację. Metoda ta wymaga jednak konsekwentnego stosowania przez szereg lat.

Można też go wykopać lub wyciąć, przy czym ze względu na łatwość odrastania z szyi korzeniowej rośliny trzeba odcinać od korzenia najlepiej 10 cm poniżej poziomu gruntu.

Dobre efekty daje stosowanie środków chemicznych w połączeniu z metodami mechanicznymi, ewentualnie kilkukrotne w ciągu roku i kontynuowane przez kilka lat zwalczanie roślin za pomocą herbicydów. Po zniszczeniu roślin na powierzchni (optymalnie 3 tygodnie po zastosowaniu herbicydów) można znacząco ograniczyć odradzanie się ich z nasion poprzez głęboką orkę. Jeszcze lepsze efekty daje usunięcie wierzchniej warstwy gleby i dopiero wówczas wykonanie orki oraz wapnowania gleby. Osoby biorące udział w zwalczaniu barszczu Sosnowskiego muszą być wyposażone w odpowiednie ubrania ochronne.

W ostatnim czasie gdy Barszcz Sosnowskiego ma odpowiednie warunki do wzrostu, coraz częściej pojawia się na terenach zamieszkałych, przy czym bardzo utrudnia życie ludziom. Głównie występuje w Polsce południowej, południowo-wschodniej oraz południowo- zachodniej.

Należy unikać bezpośredniego kontaktu z tą rośliną. W razie konieczności należy chronić skórę, ubierając się szczelnie, najlepiej w strój z materiałów syntetycznych, wodoodpornych, w tym rękawice z długimi rękawami. Chronić należy także oczy, zakładając gogle, ewentualnie okulary.

Jeżeli doszło do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne przynajmniej przez 48 godzin. W przypadku kontaktu soku roślin z oczami, należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem chroniącym przed ultrafioletem). Jeśli doszło do podrażnienia skóry, objawy zapalne zmniejsza zastosowanie miejscowo maści (kremów).

Zdarza się, że przy usuwaniu tej groźnej rośliny interweniują strażacy, którzy wyposażeni są w sprzęt ochrony osobistej oraz aparaty ochrony dróg oddechowych. Czy mieliście kontakt z Barszczem Sosnowskiego, zdarzyło się Wam interweniować przy tego typu zagrożeniach, jak sobie z nim radzicie i jak byliście zabezpieczeni?

Dołącz do nas
Google+