REMIZA OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W SKALBMIERZU

Od Zakrzowa, a następnie wzdłuż granicy między dzielnicą Zagrody, dawniej odrębną miejscowością, a Skalbmierzem, przez ulicę Kościelną (dziś M. Reja), a następnie po przekątnej Rynku do Nidzicy płynął potok zwany Kościelnym, przez niestaranną wymowę nazwa ta przybrała potoczną postać-Kocieliny. Pełnił on rolę otwartego kanału sanitarno- burzowego. W Rynku miasteczka nad tym potokiem pobudowano w 1917 roku, drewnianą remizę, która przez kilkanaście lat była siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej w Skalbmierzu. Gdy odbywało się w niej walne zebranie wyborcze, wówczas nie tylko, wewnątrz, ale i wokół niej gromadziło się bardzo dużo osób, które przez szpary między deskami przyglądały się obradom, a bardzo często głośnymi uwagami komentowały swoje zadowolenie lub oburzenie z wyboru Zarządu OSP. W ówczesnych latach sprawy strażackie nie były obojętne mieszkańcom miasta, budziły powszechne zainteresowanie oraz życzliwe uczucia. Organizacja ta była masowa i miło było patrzeć jak umundurowana kolumna młodych mężczyzn maszerowała ulicą do lub z kościoła, albo defilowała w Dniu Świętego Floriana.

Remiza z 1917 roku.

Remiza stojąca na Rynku od 1917 roku została rozebrana w latach trzydziestych, gdy brukowano rynek, pełniący wówczas rolę targowicy. Wówczas siedzibę OSP przeniesiono na jej pierwotne miejsce nad Szarbiówkę, na posesję Franciszka Ciesińskiego, który odstąpił na ten cel, część swej działki.


Na tym miejscu w latach 1956 – 1959 pobudowano Dom Strażaka. Uroczystego oddania Domu Strażaka do użytku dla społeczeństwa, dokonano dnia 6 września 1959 roku. Budynek ten przez kilkadziesiąt lat pełnił rolę ośrodka kultury z salą widowiskową oraz lokalem wszelkich zebrań, zgromadzeń i posiedzeń rady miejskiej. Sala mieszcząca kilkaset osób była miejscem wielu ciekawych, a można nawet powiedzieć – historycznych wydarzeń – np. kłótni mieszkańców z I sekretarzem Józefem Darolem o lokalizację budowy Zasadniczej Szkoły Zawodowej, niefortunnego występu „Wesołego Autobusu”, zebrań przedstawicieli Solidarności z mieszkańcami i wielu innych spokojnych lub niezwykle burzliwych zdarzeń.

Obecny wygląd strażnicy O.S.P. Skalbmierz


To właśnie ten budynek po dzień dzisiejszy jest siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej w Skalbmierzu. Dzięki pomocy Urzędu Miasta i Gminy w Skalbmierzu w 2008 roku całkowicie wymieniono na nowe pokrycie dachowe strażnicy.

Poniższe zdjęcia przedstawiają jeden z boksów garażowych jednostki oraz szafki ubraniowe członków jednostki, a także punkt alarmowo - dyspozycyjny, w kórym zainstalowana jest między innymi stacja obiektowa systemu selektywnego wywoływania DSP - 15 oraz terminal GSM wykonany w całości przez druha z sąsiedniej O.S.P. Siele Kolonia. 

Pomieszczenie garażowe i szafki ubraniowe członków O.S.P. SkalbmierzPomieszczenie garażowe i szafki ubraniowe członków O.S.P. Skalbmierz.Punkt alarmowo - dyspozycyjny.Stacja selektywnego wywoływania oraz terminal GSM.Sala obrad ZarząduNajcenniejsze puchary zdobyte przez O.S.P. Skalbmierz.

Sala konferencyjno widowiskowa.JPGAtutem obiektu jest niewątpliwie wspominana już sala konferencyjno – widowiskowa. 

 

 

 

 

Sala konferencyjno - widowiskowa O.S.P. Skalbmierz.

 

 

Dołącz do nas
Google+