OSP Skalbmierz
POZYSKANIE SPRZĘTU DO RATOWNICTWA MEDYCZNEGO

POZYSKANIE SPRZĘTU DO RATOWNICTWA MEDYCZNEGO

Nasza jednostka w ostatnim czasie zakończyła realizację zadania dotowanego przez budżet państwa pod nazwą: „Zapewnienie gotowości bojowej jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego”. Ostatnim zakupem był zestaw uzupełniający do torby medycznej PSP R1.

Zestaw został zakupiony w Biurze Oddziału ZOSP RP woj. Świętokrzyskiego, zgodnie z wytycznymi Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej o nazwie „Zasady organizacji ratownictwa medycznego w krajowym systemie ratowniczo – gaśniczym” z dnia 12 lutego 2013 roku. Co prawda w lipcu te wytyczne uległy zmianie, ale zestaw został zamówiony przed opublikowaniem nowych wytycznych, stąd też musieliśmy zakupić zestaw wg wytycznych z lutego.

Zestaw zakupiony przez naszą jednostkę składa się z 14 elementów i są to:

 1. Maski krtaniowe w trzech różnych rozmiarach – 1 kpl.,
 2. Resuscytator pediatryczny – 1 kpl.,
 3. Jednorazowy wskaźnik CO2 - 3 szt.,
 4. Zestaw do unieruchomienia pediatrycznego – nosze typu deska PEDI KIT – 1 kpl.,
 5. Żel schładzający 120 ml – 2 szt.,
 6. Opatrunek Wentylowy ACS – 2 szt.,
 7. Opaska zaciskowa taktyczna – 2 szt.,
 8. Extractor – aspirator jadu – 1 kpl.,
 9. Okulary ochronne – 2 szt.,
 10. Sól fizjologiczna 0,9% NaCl 10 ml – 5 szt.,
 11. Sól fizjologiczna 0,9% NaCl 250 ml – 2 szt.,
 12. Worek na amputowane części ciała z kompresem lodowym – 2 szt.,
 13. Rękawice nitrylowe – 10 par,
 14. Zestaw do segregacji TRIAGE.

Czy wszystkie te elementy naprawdę są aż tak potrzebne w jednostce O.S.P.? Można by na ten temat dyskutować.

Na pewno wątpliwości budzą okulary ochronne, w końcu każdy strażak ma hełm, który minimum ma osłonę oczu, a coraz częściej także i okulary ochronne.

Wątpliwości budzi także deska pediatryczna, która zaprezentowana jest na zdjęciach. Jak widać jest to po prostu deska wsunięta do odpowiedniego pokrowca. Ale co będzie, kiedy przy zdarzeniu taka deska nasiąknie wodą? A trzeba przyznać, że tania nie była, bo był to wydatek blisko 1000 złotych.

Nie mniej jednak jednostka musiała dostosować swoje wyposażenie do standardu określonego przez Komendę Główną. Sprzęt został już umieszczony w zestawie medycznym PSP – R1, który znajduje się na wyposażeniu naszego GBA – Rt. Miejmy jednak nadzieję, że nie będzie konieczności jego użytkowania.

Zestaw w całości został zakupiony ze środków pochodzących z dotacji dla jednostek O.S.P. właczonych do krajowego systemu ratowniczo - gasniczego. Środk, kór otrzymujemy z budżetu państwa to główne źródło finansowania zakupów sprzętu. Gdybyśmy nie otrzymywali tych środków, to nasze wyposażenie na ewno nie byłoby tak bogate.

Tym samym zkónczyliśmy realizacje tegorocznego zadania pod nazwą: „Zapewnienie gotowości bojowej jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego”.

Dołącz do nas
Google+