OSP Skalbmierz
DZIEŃ DZIECKA W ZESPOLE PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W SKALBMIERZU

DZIEŃ DZIECKA W ZESPOLE PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W SKALBMIERZU

1 czerwca nasz zastęp GBA – Rt 2,5/16 brał udział w dniu dziecka połączonym ze świętem patrona Szkoły Podstawowej w Skalbmierzu, zorganizowanym wspólnie przez Dyrekcję Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu oraz Burmistrza Miasta i Gminy Skalbmierz.

W programie święta najmłodszych znalazły się między innymi pokazy sprawności policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej oraz pogadanka na tematy z zakresu profilaktyki społecznej, a także pokazy ratownicze w wykonaniu naszej jednostki oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Sielca Kolonii.

Scenariusz pokazów zakładał pozorowany wypadek samochodu osobowego w wyniku, którego kierowca i pasażer odnieśli obrażenia. Z chwilą przybycia na miejsce zastępów straży pożarnej pasażer był nieprzytomny i wymagał udzielenia natychmiastowej kwalifikowanej pomocy przedmedycznej. Kierowca pojazdu natomiast był przytomny, ale aby możliwe było jego ewakuowanie z pojazdu i udzielenie kwalifikowanej pomocy przedmedycznej konieczne było wykonanie do niego dostępu przy użyciu hydraulicznych narzędzi ratowniczych, poprzez wyważenie drzwi pojazdu i odcięcie dachu.

Po zakończeniu pokazów pojazdy ratownicze jednostek ze Skalbmierza, Sielca Kolonii oraz Drożejowic były do dyspozycji maluchów. Każde z dzieci mogło przez chwilę poczuć się jak prawdziwy strażak. Usiąść za kierownicą samochodu strażackiego, przymierzyć prawdziwy mundur strażacki, a także potrzymać w rękach strażacką prądownicę i węża.

Dzień dziecka połączony był także z festynem w ramach „Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki”. W trakcie festynu funkcjonariusze promowali modę na życie wolne od uzależnień i przemocy. Dzieci miały również okazję usłyszeć kilka wskazówek na temat bezpieczeństwa oraz otrzymać kartę z odbitkami swoich linii papilarnych. Ponadto uczestnicy imprezy mieli okazję poznać pracę mundurowych, obejrzeć sprzęt wykorzystywany podczas służby oraz zasiąść za kierownicą radiowóz. Dużą atrakcją okazała się możliwość przymierzenia sprzętu „PZ”, który wykorzystywany jest przez policjantów m.in. podczas zabezpieczenia meczów piłki nożnej. Dbając o bezpieczeństwo szczególnie najmłodszych użytkowników dróg, stróże prawa wręczali każdemu uczestnikowi festynu odblaskową opaskę.

Organizatorzy tego święta zadbali także o skromny poczęstunek w postaci grillowanej strażackiej kiełbaski, który przygotowali druhowie z O.S.P. Drożejowice, a także każde z dzieci otrzymało wspaniałe lody.

Bardzo cieszymy się, że swoja obecnością mogliśmy dać najmłodszym wiele radości. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również odbędzie się takie spotkanie.

Składamy serdeczne podziękowania kierownictwu stacji demontażu pojazdów AUTO-KASACJA DRUKAŁA w Skalbmierzu za dostarczenie pojazdów do przeprowadzenia pokazów ratowniczych.

Źródło: Tekst poświęcony akcji "Ogólnopolski Głos P"rofilaktyki" strona internetowa Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej

Dołącz do nas
Google+