OSP Skalbmierz
STRAŻACY NA ZIMOWISKU [ZDJĘCIA]

STRAŻACY NA ZIMOWISKU [ZDJĘCIA]

W dniu dzisiejszym członkowie naszej jednostki spotkali się z dziećmi, które w okresie ferii zimowych uczestniczą w szkolno – parafialnym zimowisku zorganizowanym w Zespole Placówek Oświatowych w Skalbmierzu. Podczas krótkiego spotkania opowiadali o swojej służbie, a także prezentowali sprzęt zgromadzony na wyposażeniu „pierwszo wyjazdowego” samochodu strażackiego.

Na samym początku naczelnik druh Adam Dębowski wspólnie z druhem Robertem Basiakiem opowiedzieli dzieciom o elementach umundurowania każdego strażaka, który wyjeżdża do działań ratowniczych. Druh Łukasz Piwowarski zaprezentował działanie sprzętu ochrony dróg oddechowych oraz sygnalizatora bezruchu.

Następnie strażacy po kolei omawiali zastosowanie sprzętu wykorzystywanego do gaszenia pożarów przez straż pożarną. Każde z dzieci mogło przekonać się jak to jest trzymać w rękach prawdziwą strażacką prądownice. W dalszej części spotkania strażacy omawiali i prezentowali sprzęt wykorzystywany do działań podczas usuwania skutków miejscowych zagrożeń. Szczególne zainteresowanie dzieci wzbudziły narzędzia ratownicze oraz piła do betonu i stali.

Po tej części każde z dzieci mogło poczuć się jak prawdziwy strażak. Mogło przymierzyć prawdziwy strażacki hełm, a nawet usiąść za kierownicą samochodu strażackiego. Nasi strażacy przypomnieli także dzieciom zasady zgłaszania zagrożenia na numer alarmowy straży pożarnej 998 oraz numer 112.

Na koniec strażacy przygotowali dla maluchów pokaz gaszenia pożaru przy użyciu działka zamontowanego na samochodzie oraz działanie kurtyny wodnej.

Dzieci już dziś zaprosiły nas na kolejną wizytę. Na pewno skorzystamy z tego zaproszenia. Nie mniej jednak bardzo chcielibyśmy podziękować organizatorom zimowiska za dzisiejsze zaproszenie i możliwość spędzenia czasu z dziećmi. Tym samym mamy nadzieję, że ukazując maluchom charakter strażackiej służby również przyczyniliśmy się do krzewienia wśród uczestników zimowiska jego hasła przewodniego oraz, że poprzez swoja obecność, w widoczny sposób pokazaliśmy, że wystarczy naprawdę nie wiele, aby móc pomagać innym, a tym samym każdego dnia stawać się lepszym człowiekiem.

Autor zdjęć: dh Justyna Derek

Dołącz do nas
Google+