OSP Skalbmierz
BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE W CZASIE ZIMY

BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE W CZASIE ZIMY

Zima jest okresem w którym jazda samochodem może być trudna nawet dla doświadczonych kierowców. W związku z tym apelujemy o jazdę jeszcze bardziej ostrożną niż zwykle oraz przedstawiamy kilka ostrzeżeń.

Po pierwsze przed rozpoczęciem jazdy należy dokładnie oczyścić szyby pojazdu ze szronu. Ta pozornie błaha kwestia może przyczynić się do uniknięcia wypadku. Szron na szybie znacznie ogranicza widoczność oraz pole widzenia kierowcy. Należy również usunąć śnieg ze świateł samochodu.


Mimo, iż niektóre samochody posiadają ABS i poduszki powietrzne oraz najlepsze opony należy zmniejszyć prędkość, aby była dostosowana do warunków panujących na drodze. Nawet najlepsza technologia nie zastąpi racjonalnego myślenia. Pamiętajmy, że czas hamowania na śliskiej jezdni jest o wiele dłuższy niż na suchej.


Opony zimowe należy wymieniać co najmniej raz na 5 lat. Są one drogie, ale między innymi to od nich z czasie zimowej jazdy zależy nasze życie. Zapewniają one większa przyczepność kół oraz skracają czas hamowania na śliskiej nawierzchni. Bardzo ważna jest także kontrola ciśnienia powietrza w ogumieniu. W przypadku gdy jest ono nie prawidłowe – łatwo możemy stracić panowanie nad pojazdem.


Zanim zdecydujemy się na długą zimowa podróż należy sprawdzić poziomy płynu: w chłodnicy, hamulcowego, układu kierowniczego, do spryskiwaczy (odpornego na niskie temperatury), skrzyni biegów oraz oleju silnikowego.
Mosty oraz wiadukty stwarzają większe zagrożenie podczas zimy. Powodem tego jest to, iż zamarzają szybciej ze względu na swoje wyższe położenie.

Jedź ostrożnie.

Na podst.: http://www.tipy.pl/artykul_229,jak-zachowac-bezpieczenstwo-podczas-jazdy-samochodem-zima.html
Zdj.: grafika google

Dołącz do nas
Google+