OSP Skalbmierz
BEZPIECZNE ŚWIĘTA

BEZPIECZNE ŚWIĘTA

Święta kojarzą nam się nieodłącznie z przystrojoną choinką, świątecznymi dekoracjami, lampkami. Tak widok jest miły dla oka, ale jeśli nie zachowamy odpowiedniej ostrożności dekoracje świąteczne mogą spowodować zagrożenie.

Należy zachować ostrożność podczas dekoracji domów oraz choinek. Przede wszystkim należy zadbać o to by dekoracja nie stanowiła zagrożenia dla nas samych jak i dla naszych sąsiadów. Choinkę musimy umieścić z dala od wszelkiego rodzaju piecyków, grzałek, grzejników, termowentylatorów, kominów. Odległość ta powinna wynosić minimum 60 cm. Bardzo ważne jest także, by strumień ciepłego powietrza wydobywający się z różnego rodzaju termowentylatorów skierowany był w przeciwna stronę niż w stronę choinki. Nie ma znaczenia czy jest to choinka prawdziwa czy sztuczna – obie palą się tak samo szybko. Kolejną bardzo ważną kwestią jest to by nie ustawiać choinki blisko firanek i zasłon.

Stosujmy gotowe oświetlenie, a nie tak zwane „samoróbki”. Na choinkach nie należy zapalać świeczek palących się otwartym ogniem. Świeczek i świeczników nie należy ustawiać zbyt blisko choinek i innych materiałów palnych oraz nie dopuścić do zapalenia się ozdób nałożonych na świeczniki.

Zimne ognie są bezpieczne, jeżeli zawieszone zostaną pod gałązkami i ich nie przypalają. Wytwarzają one jednak wysoką temperaturę, co za tym idzie, w sprzyjających warunkach mogą wywołać pożar. Dlatego też nie należy pozwalać dzieciom ma zabawę sztucznymi ogniami bez nadzoru osoby dorosłej.

W przypadku dojścia do pożaru choinki w pierwszej kolejności należy dokonać odłączenia lampek od instalacji elektrycznej. Następnie trzeba polać choinkę wodą lub użyć gaśnicy. Jeżeli pożar się rozprzestrzenia należy wezwać straż pożarną.

Poniższy filmik przedstawia jak szybko pali się choinka.

Zewnętrzne świąteczne oświetlenie domu i stojących w ogrodzie krzewów może okazać się niebezpieczne w przypadku, gdy nie jest przystosowane do używania w warunkach zewnętrznych. Kolorowe lampki nie mające odpowiedniej izolacji mogą po namoknięciu na deszczu czy śniegu spowodować zwarcie instalacji elektrycznej lub porażenie prądem.

Do wypadków w czasie świąt bardzo często dochodzi na skutek nieuwagi bądź pośpiechu. Podczas przygotowań świątecznych potraw nie należy pozostawiać ich bez nadzoru na włączonej kuchence elektrycznej bądź gazowej. Również nie należy pozostawiać rozgrzanych piekarników elektrycznych. Przypominamy także, że na skutek używania zbyt dużej ilości urządzeń elektrycznych może dojść do przeciążenia instalacji.

Na podst.:

  • http://www.straz.olsztyn.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=116:zasady-zachowania-bezpieczestwa-poarowego-podczas-uytkowania-ozdob-witecznych&catid=42:porady-akty-prawne&Itemid=73
  • http://www.edukacja.psp.wlkp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=104:bezpieczne-wita-boego-narodzenia&catid=46:bezpieczne-wita&Itemid=106
  • Film: http://www.youtube.com/watch?v=2tPG-EnZwwI
  • Zdjęcia: grafika google.
Dołącz do nas
Google+