OSP Skalbmierz

JEDŹ OSTROŻNIE, ABY TO NIE BYŁA TWOJA OSTATNIA PODRÓŻ – Akcja Znicz 2013

1 listopada to czas spotkań nad grobami bliskich. W związku z tym, jak co roku, należy spodziewać się wzmożonego ruchu w okolicach cmentarzy oraz na drogach do nich. Tegoroczna Akcja znicz rozpocznie się 31 października i trwać będzie do 3 listopada. W tym czasie pojawi się na drodze znacznie więcej patroli policji.

Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym należy przede wszystkim dostosować prędkość do warunków panujących na drodze – do ruchu, wilgotności jezdni, itp. Trzeba również zachować bezpieczną odległość od pojazdu jadącego przed nami, byśmy w razie nagłego hamowania tego pojazdu również zdążyli wyhamować. Pamiętajmy o wcześnie zapadającym zmroku.


Przed wyjazdem koniecznie powinniśmy sprawdzić stan techniczny samochodu, np. czy mamy odpowiednią ilość płynu hamulcowego.


Zwracajmy uwagę na znaki drogowe. Nie należy jeździć „na pamięć”. W wielu miastach na czas Wszystkich Świętych zmieniana jest organizacja ruchu drogowego, by skrócić czas dojazdu do cmentarzy. Stosuj się bezwzględnie do poleceń osób kierujących ruchem drogowym!


Szczególną uwagę zwrócić należy również na przemieszczających się pieszych. Wąskie chodniki przy niektórych cmentarzach sprzyjają wchodzeniu pieszych na jezdnię. Ponadto większość z nich jest zabiegana, gdyż tak jak wiele innych osób w tym dniu musi odwiedzić kilka cmentarzy. Zachowaj podwójną ostrożność.


Piesi uczestnicy ruchu, powinni korzystać z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Przebieganie lub wychodzenie zza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie. Przypominamy także o elementach odblaskowych, które poprawiają widoczność, a tym samym wpływają na nasze bezpieczeństwo.


Korzystaj tylko z wyznaczonych parkingów – pozostawienie samochodu w innym miejscy utrudni ruch. Nie zostawiaj w widocznym miejscu, np. na siedzeniu, wartościowych przedmiotów, ani nie zabieraj ze sobą dużych sum pieniędzy. Złodzieje będą chcieli wykorzystać panujący ruch i tłok, aby nas okraść. Aby w tych dniach nie paść ofiarą pospolitych przestępstw zwracajmy uwagę na swoje rzeczy osobiste i pozostawione bez nadzoru mieszkania.


Zbliżające się dni sprzyjają także rodzinnym spotkaniom, którym często towarzyszy alkohol. NIE WSIADAJ ZA KIEROWNICĘ PO ALKOHOLU, nawet jeśli wydaje Ci się, że już jesteś trzeźwy warto przebadać się na obecność alkoholu we krwi.

Na stronach internetowych znaleźć można wiele filmików przedstawiających skutki wypadków drogowych. Ku przestrodze, dla tych, któzy lubią nacisnąć pedał gazu publikujemy jeden z nich udostepniony na portalu youtube.

UWAGA!!! NIEKTÓRE SCENY MOGĄ BYĆ DRASTYCZNE I NIEODPOWIEDNIE DLA OSÓB PONIŻEJ 18 ROKU ŻYCIA.

Źródło: http://www.youtube.com/watch?v=QxSke0cSzck

Dołącz do nas
Google+