OSP Skalbmierz
NAWAŁNICA

NAWAŁNICA

Zaledwie 3 dni temu podczas obchodów Dnia Strażaka, wszyscy sobie życzyliśmy, jak najmniej wyjazdów do zdarzeń. Niestety w dniu 7 maja żywioł okazał się bezwzględny. Intensywne opady deszczu, które wystąpiły nad terenem Miasta i Gminy Skalbmierz, pomiędzy godziną 16, a 17 spowodowały powstanie ponad 40 centymetrowej fali, która przeszła przez miasteczko Skalbmierz.

W dniu 7 maja o godzinie 18:46 zastępy GBA – Rt 2,5/16 (wracający ze zdarzenia w miejscowości Przybenice) oraz GCBA HYDROMIL, zostały zadysponowane przez Powiatowe Stanowisko Kierowania KP PSP w Kazimierzy Wielkiej do zdarzenia w miejscowości Skalbmierz na ulicy Generała Władysłwa Andersa.

Po przybyciu na miejsce w wyniku przeprowadzonego rozpoznania stwierdzono, że w wyniku intensywnych opadów deszczu zalaniu uległy posesje oraz piwnice pod budynkami mieszkalnymi przy ulicy Generała Władysława Andersa oraz Mikołaja Kopernika. W związku z tym, że intensywne opady deszczu spowodowały powstanie fali, o wysokości ponad 40 cm niosącej ze sobą duże ilości błota, która przeszła przez Skalbmierz,  doszło do podtopienia większości ulic w miasteczku, dlatego też zastępy podzieliły się, aby jednocześnie prowadzić działania także na ulicach:

• Podporucznika Sokoła,
• Tadeusza Kościuszki,
• Szkolnej,
• Republiki Partyzanckiej,
• oraz w rynku miejscowości.

Działania straży polegały w szczególności na pomocy mieszkańcom w wykonywaniu umocnień zapobiegających przedostawaniu się wody na posesje i do budynków, wypompowaniu wody z zalanych pomieszczeń przy użyciu pomp szlamowych, oraz bieżącym udrażnianiu studzienek burzowych.
Usuwanie skutków zdarzenia dniu 7 maja trwało do późnych godzin nocnych. W zdarzeniu udział ponadto brał: zastęp GBA – Rt 3/24 MAGIRUS z OSP Sielec Kolonia.
Nieocenione okazało się także wykorzystanie prywatnych samochodów dostawczych naszych członków do przewożenia pomp szlamowych i pozostałego sprzętu.

Podczas tej nawałnicy ucierpiała również nasza i tak już „nadgryziona” przez ząb czasu strażnica. Zalane i zamulone zostały pomieszczenia garażowe, w których między innymi znajdowały się pompa PO5 i pompa szlamowa PS-75 oraz inny sprzęt i wyposażenie zmagazynowane w strażnicy. Ucierpiała także elewacja budynku. Woda dostała się także do szafek ubraniowych naszych strażaków.

Nawałnica pozostawiła po sobie wiele zniszczeń. Namuły spowodowąły nieprzejezdnośc dróg wojewódzkich, powiatowych i gminych. Wiele z nich zostało uszkodzonych. Ogromne straty ulewa spowodował także w rolnictwie. Usuwanie skutków nawałnicy trwało do 17 maja.

Ze wzglęu na ogromną ilość pracy,  nie mieliśmy czasu robić zdjęć, które ukazałyby niszczycielską siłę żywiołu. Jedyne jakie udało nam się wykonac to po opadnięciu wody. Można jednak zobaczyć zdjęcia przedstawiące skutki nawałnicy na:

Dołącz do nas
Google+