OSP Skalbmierz
USUWANIE SKUTKÓW HURAGANOWEGO WIATRU

USUWANIE SKUTKÓW HURAGANOWEGO WIATRU

W dniu 19 lipca o godzinie 21:30 zastęp GBA – Rt 2,5/16 został zadysponowany przez Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej do zdarzenia w miejscowości Skalbmierz na skrzyżowaniu ulic Wincentego Witosa oraz Republiki Partyzanckiej.

Po przybyciu na miejsce w wyniku przeprowadzonego rozpoznania stwierdzono, że na skutek silnego wiatru doszło do powalenia drzew na drogę wojewódzką, co całkowicie uniemożliwiało na niej ruch pojazdów. Przewracające się drzewa oraz odłamane konary spowodowały także zerwanie linii energetycznej.

Działania zastępu straży pożarnej polegały w szczególności na zabezpieczeniu miejsca objętego działaniem ratowniczym poprzez odpowiednie ustawienie pojazdu pożarniczego i ustawienie pachołków ostrzegawczych, usunięciu przy pomocy pił spalinowych powalonych drzew i konarów z jezdni oraz uprzątnięciu liści. Zerwane linki energetyczne usunięto na pobocze i zabezpieczono teren wokół nich taśmą ostrzegawczą.

Jak się okazało nie była to ostatnia interwencja naszego zastępu tej nocy. Tak jak ostrzegaliśmy w godzinach wieczornych nad Województwem Świętokrzyskim przeszły silne burze połączone z huraganowym wiatrem. Burze te wystąpiły również na terenie całego Powiatu Kazimierskiego.


Po zakończeniu działania ratowniczego na skrzyżowaniu ulic Wincentego Witosa i Republiki Partyzanckiej otrzymywaliśmy kolejne dyspozycje od Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej związane z usuwaniem skutków huraganowego wiatru. Nasze działania polegały głównie na:

  • Usuwaniu z jezdni powalonych całych drzew i konarów, które uniemożliwiały poruszanie się pojazdów po drogach,
  • Zabezpieczaniu budynków uszkodzonych na skutek huraganowego wiatru,
  • Zabezpieczaniu zerwanych dachów z budynków,
  • Zabezpieczaniu miejsc, w których wystąpiło zerwanie linii energetycznych.
  • Nasz zastęp prowadził swoje działania między innymi na terenie miejscowości Skalbmierz, Boszczynek, Szczekarzów, Zakrzów, Sietejów, Małoszów, Bolowiec, Bełzów, Podgaje, a także na terenie sąsiedniej Gminy Kazimierza Wielka w miejscowościach Głuchów, Kamieńczyce, Skorczów.

Działania naszego zastępu podczas usuwania skutków huraganowego wiatru trwały blisko 24 godziny.

Dołącz do nas
Google+