HISTORIA

W Zbludowicach znajduje się Ochotnicza Straż Pożarna mająca siedzibę w miejscowej remizie przy ulicy Świętokrzyskiej. Przez wiele lat jednostka dysponowała jednym samochodem strażackim oraz nowoczesnym sprzętem ratowniczo-gaśniczym. 27 stycznia 2008 r. otrzymała drugi nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy. Strażacy ze Zbludowic regularnie uczestniczą w akcjach ratowniczo-gaśniczych na terenie całego powiatu.
Ochotnicza Straż Pożarna w Zbludowicach została założona w 1924 roku przez dr Szymona Starkiewicza, twórcę Sanatorium Dziecięcego "GÓRKA". OSP w Zbludowicach jako jedna z niewielu w dawnym powiecie stopnickim już w latach 30. posiadała na stanie samochód bojowy i znana była z działań w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

6 sierpnia 1944 r. zbludowiccy strażacy bez względu na wojenną zawieruchę ratowali rannych mieszkańców Buska-Zdroju transportując ich do szpitala w Stopnicy. W czasie powrotu do jednostki w Zbludowicach zostali zaatakowani przez nieprzyjacielski samolot rozpoznania, wówczas śmierć na bojowym posterunku ponieśli strażacy: dh Stanisław Wacławik - naczelnik OSP, dh Edward Wacławik - kierowca OSP, dh Władysław Wójcik dowódca plutonu OSP, dr Janusz Niemirycz - naczelny lekarz Obwodu AK Busko.
Ochotnicza Straż Pożarna w Zbludowicach liczy obecnie 42 członków i wchodzi w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jednostka również wchodzi w skład jednego z trzech plutonów Świętokrzyskiej Kompanii Odwodowej powoływanej w sytuacjach kryzysowych przez Wojewódzkiego Komendanta PSP w Kielcach. W sytuacji zagrożenia pożarowego, strażacy ze Zbludowic natychmiast zostają wezwani systemem szybkiego alarmowania i są kierowani bezpośrednio do akcji ratowniczej, lub obsadzają stanowiska gotowości bojowej w miejsce Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Busku-Zdroju
Załoga Straży także bierze udział w corocznych Zawodach Sportowo-Pożarniczych, które odbywają na terenie stadionu miejskiego przy ul. Janusza Kusocińskiego w Busku-Zdroju.

Dołącz do nas
Google+