Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrowie istnieje od 1950r ...

Z ustnych przekazów wynika, iż straż w Dąbrowie powstała w 1950 roku, jednak oficjalnie została zarejestrowana dopiero w 1952 roku. Jej założycielem i zarazem pierwszym komendantem, był nieżyjący już Marian Szałas. Poza nim w skład OSP weszli: Władysław Zawadzki, Mieczysław Wajda, Konstanty Filipowski, Andrzej Skarła, Julian Góra, Bronisław Wajda, Janusz Augustyn, Mieczysław Iwulski, Bronisław Wajda i Julian Włodarz.

W 1950 sprowadzono pierwsze ręczne pompy przez Panów Janusza Augustyna i Eugneiusza Szlachtę które były użyte po raz pierwszy w roku 1951 podczas gaszenia folwarku w Dąbrowie gdzie obecnie jest Wiejski Dom Kultury.

W latach 1960-1970 straż w Dąbrowie była zawieszona. W roku 1970 straż wznawia swoją działalność. Funkcje Prezesa obejmuje Stanisław Szewczyk a naczelnikiem zostaje Antoni Adamski.

W latach 1980-1990 -zostaje rozbudowany Wiejski Dom Kultury oraz pomieszczenia dla straży: powstały dwa duże garaże oraz 3 pomieszczenia socjalne.
W budowie drugiej części WDK oraz remizy bardzo duży wkład wnieśli mieszkańcy oraz strażacy. W okresie tym również został zaadoptowany staw na zbiornik przeciwpożarowy: został wyczyszczony, obłożony płytami, oraz ogrodzony.

W latach 1994-2003 prezesem był Czesław Szlachta, naczelnikiem Jastrzębski Jarosław- był to dobry okres działalności naszej straży, w której służyło 30 strażaków. W tym czasie został sprowadzony z Austrii samochód Ford który służył do roku 2000. Dziś jako zabytek jest sprawny i na stanie naszej straży. Zakupiono wyposażenie do samochodu: motopompę, zamontowano syrenę na maszcie, zakupiono mundury bojowe, sprzęt podstawowy.

W roku 2000 został pozyskany z Brzezia samochód pożarniczy Żuk, który służył do roku 2008. W latach 2002-2011 nasza straż kierowali prezes Stanisław Bartoszek oraz Rafał Piotrowski, naczelnicy : Bułat Przemysła oraz Rafał Szarfaniec.
W roku 2008 zakupiony został przez Gminę samochód Ford Transit który służy do dnia dzisiejszego. Zakupiono nowy sprzęt wyposażeniowy: pompę szlamową, agregat, oświetlenie, dwie piły spalinowe, sprzęt dodatkowy oraz mundury ćwiczebne oraz bojowe, wymalowano strażnice. Jednostka spełniła wszystkie wymogi jakie stawiają dzisiejsze przepisy by jednostka mogła brać udział w akcjach bojowych .

 

Dołącz do nas
Google+