OSP Zakliczyn
Orientacja i nawigacja terenowa. Wykorzystanie odbiorników GPS

Orientacja i nawigacja terenowa. Wykorzystanie odbiorników GPS

W dniach 11-12.07.2015r Przedstawiciel naszej jednostki oraz dwóch druhów z zaprzyjaźnionej jednostki OSP Tarnów-Rzędzin, brali udział w szkoleniu organizowanym przez Fundację Wspierania Ratownictwa Górskiego na Podhalu (Centrum szkoleń poszukiwawczych) które odbyły się w miejscowości Rabka Zdrój. Zajęcia prowadził Rafał Chrustek - zastępca naczelnika GP GOPR oraz analityk GIS w GP GOPR.

Zajęcia były podzielone na wykłady i ćwiczenia na sali (10h) oraz zadania w terenie (14h). Kurs miał na celu przygotowanie zespołów poszukiwawczych do działań w terenie pod kątem sprawnego poruszania się z wykorzystaniem różnych sposobów nawigacji. Główny nacisk podczas ćwiczeń i zajęć teoretycznych był kładziony na wykorzystanie odbiorników GPS.Podczas zajęć, ćwiczenia wykonywane były za pomocą urządzeń Garmin 60 CSX oraz Garmin 62 ST.
W drugi dzień zgrupowania odbył sie kilku godzinny egzamin w terenie który weryfikował zdobyte umiejętności. Mianowicie:
-Planowanie trasy i nawigowanie z użyciem kompasu i mapy
-Pozyskiwanie do odbiornika GPS danych nawigacyjnych z mapy

-Wykorzystywanie różnych siatek na mapie do tworzenia danych w odbiorniku GPS

-Zmienianie ustawień odbiornika najczęściej wykorzystywanych w działaniach poszukiwawczych
-Obsługiwanie w odbiorniku nawigacyjnych danych poszukiwawczych
-Planowanie trasy przejścia w terenie na podstawie danych w odbiorniku
-Rozpoznawanie i odnajdywanie w terenie segmentów poszukiwawczych
-Praca ze śladem własnego przejścia
-Wykorzystywanie wybranych funkcji nawigacyjnych i obliczeniowych odbiornika GPS.


W zgrupowaniu druhowie mogli brać udział dzięki współpracy z jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej Grupy Ratownictwa Specjalnego Nowy Sącz.


W najbliższy weekend delegacja naszej jednostki będzię również brała udział w manewrach w Rabce Zdroju. Temat zgrupowania: TERENOWE TECHNIKI POSZUKIWAŃ OSÓB ZAGINIONYCH

Dołącz do nas
Google+