OSP Tuchów
Wielki Odpust Tuchowski rozpoczęty pielgrzymką strażaków

Wielki Odpust Tuchowski rozpoczęty pielgrzymką strażaków

W środowy wieczór 1 lipca rozpoczął się Wielki Odpust Tuchowski. W tym roku przeżywany jest pod hasłem „Maryja z nami na drogach nawrócenia”. Uroczystej Eucharystii inaugurującej to coroczne wydarzenie przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Na początek odpustu do Matki Bożej Tuchowskiej pielgrzymowali po raz 27. strażacy i członkowie orkiestr dętych nie tylko z diecezji tarnowskiej, a także policjanci. Zgromadzonych w sanktuarium duchownych, osoby konsekrowane i cały Lud Boży witali o. Witold Radowski CSsR, przełożony redemptorystów w Tuchowie, a także o. Bogusław Augustowski CSsR, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

W czasie rozważania liturgii słowa ks. abp wyszedł od przypomnienia roli, jaką odgrywa tuchowskie sanktuarium maryjne w procesie nawrócenia, którego tak bardzo potrzebuje człowiek dotknięty grzechem. Sakrament pokuty i pojednania, do którego nawiązał w swoim kazaniu ks. abp, jest spotkaniem z miłosierdziem Boga, który pragnie naszego powrotu do Niego. Niewiele zdziałam, jeśli nie powierzę swojej słabości Chrystusowi – stanowczo przypomniał wiernym pasterz Kościoła lubelskiego. Naszym nieocenionym wsparciem w drodze ku temu nawróceniu jest Maryja. Jak stwierdził ks. abp Budzik, Maryja uczy nas wierności Chrystusowi, wierności Ewangelii, wierności chrześcijańskim tradycjom. Pasterska homilia, jako kaznodziejskie otwarcie odpustu, była jak gdyby rozwinięciem tegorocznego odpustowego hasła.

W procesji z darami strażacy z diecezji tarnowskiej przynieśli m.in. płaskorzeźbę Pana Jezusa Miłosiernego z sanktuarium w Ciężkowicach, który patronuje miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.
Po Eucharystii, celebransi wraz z asystą liturgiczną udali się na sanktuaryjny parking, by poświęcić pojazdy straży pożarnej. Dzień zakończył się koncertem orkiestr strażackich.

źródło: klasztor.tuchow.pl

Dwie galerie zdjęć z pielgrzymki na rozpoczęcie Wielkiego Odpustu Tuchowskiego:

Maciek Maziarka
Krzysztof Jasiński

 

FaceBook

www.osptuchow.pl

Dołącz do nas
Google+