Wcześniejsze niż zazwyczaj wiosenne ocieplenie spowodowało, że po kilkunastu tygodniach 2014 roku w strażackich statystykach rośnie w zatrważającym tempie ilość wyjazdów do zdarzeń związanych z wypalaniem traw i nieużytków.
Każda prognoza pogody przynosząca informacje o ociepleniu, nadejściu wiosny czy wysokich temperaturach z całą pewnością poprawia humor i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Jednak oprócz tych optymistycznych informacji, w głowie niejednego strażaka, pierwszym skojarzeniem związanym z takim rodzajem informacji, jest pytanie - kiedy zaczną wypalanie?” a chwilę potem pojawia się następne … „czy w tym roku będzie spokojniej niż w poprzednich latach?”
Od początku roku strażacy, zarówno Państwowej Straży Pożarnej jak i ochotnicy wyjeżdżali już ponad 14 tysięcy razy do zdarzeń związanych z tym bezmyślnym procederem. Niejednokrotnie głupota i ludzka bezmyślność doprowadzała do tragedii, gdy w pożarach wywołanych przez podpalaczy ginęli ludzie, zwierzęta a także ulegało zniszczeniu mienie ogromnej wartości. Nie można tutaj zapomnieć również o zniszczonym czy uszkodzonym sprzęcie służb ratowniczych a także ogromnych kosztach podejmowanych przez strażaków interwencji. Ogólnopolskie kampanie, apele, akcje społeczne nie są w stanie przekonać … NIEPRZEKONANYCH, że wypalanie traw i nieużytków nie użyźnia gleby, nie jest najprostszym sposobem na przeprowadzenie porządków pozimowych a wręcz przynosi sporo strat i niekorzystnie wpływa na samą przyrodę. I chociaż, na przestrzeni lat, na ten temat, napisano już pewnie tysiące artykułów to wciąż apele, prośby i komunikaty są jedyną formą, którą strażacy mogą stosować aby zapobiec tej formie ludzkiej głupoty. Żeby nie było, że nie mówiliśmy, że nie ostrzegaliśmy …
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. nr 92, poz. 8), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131: „Kto…wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary…- podlega karze aresztu albo grzywny”.
Art. 30 ust. 3 pkt 3 Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 45, poz. 435 ze zmianami); „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1. rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
2. korzystania z otwartego płomienia,
3. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.
Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82, § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 1971 Nr 12, poz.114 ze zmianami) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997r. Nr 88 poz. 553 ze zmianami) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.
W walkę ze zjawiskiem wiosennego wypalania traw włączyła się także Unia Europejska. Założenia polityki rolnej UE regulują między innymi zagadnienia ochrony środowiska w rolnictwie. Jednym z narzędzi umożliwiających dokonywanie pozytywnych przemian w tym sektorze jest system dopłat bezpośrednich. Ta forma wsparcia unijnego, zobowiązuje użytkownika gruntów do utrzymania ziemi w dobrej kulturze rolnej – art. 2 ust 1 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o płatnościach bezpośrednich do gruntów (Dz. U. z 2004 r. Nr 6, poz. 40 ze zmianami). Naruszenie zasad określonych w akcie wykonawczym do ustawy tj. rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie minimalnych wymagań utrzymywania gruntów rolnych w dobrej kulturze (Dz. U. nr 65, poz. 600 ze zmianami), między innymi poprzez wypalanie areałów rolnych (§3 ust. 2) skutkować powinno działaniami kompetentnych organów w zakresie ograniczenia lub cofnięcia tej formy pomocy finansowej.
Materiał do projektu "Gotowi by służyć" gromadziliśmy od czerwca 2012r. do sierpnia 2013r.
Na szczęście dla nas (a na nieszczęście dla filmu) okres ten był w naszej gminie wyjątkowo spokojny jeżeli chodzi o zdarzenia typu pożary traw i nieużytków. Dzięki temu (mała ilość materiału z akcji), w tej konkretnie części, prócz prowadzonych działań ratowniczych i skutków wypalania traw, mogliśmy zaprezentować również ogół czynności, które strażacy wykonują po zakończeniu akcji i po powrocie do remizy.
Dla "zwykłego śmiertelnika" powrót samochodu do remizy to koniec akcji, ale nie dla strażaków. To właśnie w tym momencie rozpoczyna się kolejny etap, polegający na wykonaniu szeregu prac takich: jak mycie węży, czyszczenie użytego podczas akcji sprzętu, uzupełnianiu go na samochodzie czyli tzw. "uzbrajaniu" pojazdu.
Zapraszamy na film