OSP Tuchów
„Gotowi by służyć” - POKAZ DZIAŁAŃ RATOWNICZYCH [film]

„Gotowi by służyć” - POKAZ DZIAŁAŃ RATOWNICZYCH [film]

Kolejny film, tym razem pokazujący naszych strażaków podczas pokazu działań ratowniczych. Przy okazji jego publikacji, zadajemy sobie pytanie: po co tak naprawdę organizować tego typu pokazy?

Ten fragment projektu „Gotowi by służyć” publikujemy w czasie, gdy większość zdarzeń do jakich jesteśmy dysponowani, sprowadza się do prowadzenia działań ratunkowych podczas wypadków drogowych. Spośród naszych ostatnich czterech wyjazdów alarmowych, aż trzy dotyczyły właśnie tego typu zdarzeń, a jeden, ostatni, to z kolei zabezpieczanie lądowiska dla LPR – działania często powiązane z wypadkami (ale o tym za dwa tygodnie).

Pokaz przedstawiony na filmie, został zorganizowany przy współpracy z Centrum Zdrowia Tuchów i przeprowadzony podczas imprezy „3maj się Zdrów Festival”. Materiał rejestrowaliśmy trzema kamerami. Dwie GoPro zamontowane: jedna na klatce piersiowej strażaka, druga na boku STARa. Trzecia kamera to kamera ręczna, „konwencjonalna”.

Prezentacja filmu to okazja, aby zastanowić się nad tym, jaką rolę spełniają tego typu pokazy.
Czy stanowią one jedynie kolejną, dodatkową atrakcję lokalnych imprez? Czy są może próbą „wyjścia strażaków do ludzi”, otwieraniem się na lokalną społeczność? Czy może mają spełniać funkcje edukacyjne, pokazując „pracę” druhów, czy wręcz ucząc zachowania oraz udzielania pierwszej pomocy podczas wypadków? A może są organizowane, aby zainteresować młodzież służbą i zachęcić nowych członków do wstępowania w szeregi straży?

Niewątpliwie, wszystkie powyższe to prawda. Pamiętać należy jednak o jednej, najważniejszej wg nas, funkcji. Mianowicie, wszystkie organizowane przez strażaków pokazy, to każdorazowo okazja, aby na „sucho”, pod presją (bo tym jest przecież trema wynikająca z „występu” na oczach tłumu), ćwiczyć, doskonalić oraz sprawdzać swoje umiejętności i znajomość sprzętu.

Na koniec, pozostaje nam życzyć druhom, aby wszystkie (a przynajmniej większość) działań ratowniczych przeprowadzana była tylko i wyłącznie podczas pokazów. Osobom niezwiązanym bezpośrednio ze strażą natomiast, aby ich kontakt z „pracującymi” strażakami ograniczał się tylko do kontaktu podczas oglądania pokazów, a nie w czasie prowadzenia autentycznych działań ratowniczych.

Miłego oglądania:-)

www.osptuchow.pl                 FaceBook

Dołącz do nas
Google+