OSP Tuchów
Mogło skończyć się tragicznie - pożar nieużytków i zagrożony budynek mieszkalny

Mogło skończyć się tragicznie - pożar nieużytków i zagrożony budynek mieszkalny

Dwa zastępy z naszej jednostki brały udział w gaszeniu pożaru, do którego zostaliśmy zadysponowani w sobotni wieczór. Przyczyną pożaru było oczywiście wypalanie nieużytków.

Zgłoszenie o pożarze nieużytków, który zagrażał budynkowi mieszkalnemu otrzymaliśmy tuż przed godziną 20 w sobotni wieczór. Do zdarzenia jako pierwszy wyjechał zastęp samochodem GBARt (MAN). W momencie dojazdu na miejsce zdarzenia i wstępnej ocenie sytuacji, dowódca zastępu poprosił o zadysponowanie dodatkowych sił i środków. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Tarnowie zadysponował na miejsce zdarzenia: kolejny zastęp GBA (STAR) z naszej jednostki oraz GBARt z Posterunku Czasowego PSP w Siedliskach i druhów OSP z Dąbrówki Tuchowskiej.

Przy użyciu wody z szybkiego natarcia szybko, ale niemal w ostatniej chwili udało się ugasić płonące krzewy ogrodowe, które zajęły się od podpalonych nieużytków. Rosnące obok budynku mieszkalnego tuje w ekspresowy sposób paliły się, przez co istniało realne zagrożenie dla samego budynku. Szybka i skuteczna interwencja pozwoliła na uniknięcie tragedii. Zastęp PSP dotarł na miejsce a ponieważ pożar udało się opanować i ugasić, druhom z Dąbrówki dyżurny nakazał zawrócić.

Do pewnego momentu gminę Tuchów można było stawiać jako „wzór” i dzięki tylko jednemu pożarowi nieużytków wydawało się, że mieszkańcy naszej gminy wzięli sobie do serca apele i prośby. Jednak jak się ostatecznie okazało i niestety dalej okazuje, strażacy proszą i apelują a ludzie i tak swoje wiedzą i co najgorsze … robią. To drugi w ostatnim okresie pożar, którego konsekwencje mogły być tragiczne i kolejny raz niemal w ostatniej chwili udało się uratować przed pożarem budynek mieszkalny. Aż strach pomyśleć co się stanie, gdy któregoś dnia nie zdążymy...

 

www.osptuchow.pl

Dołącz do nas
Google+