OSP Tuchów
Pożar i wypadek w Rzuchowej

Pożar i wypadek w Rzuchowej

Ze sporym rozmachem przygotowane zostały tegoroczne ćwiczenia powiatowe dla Ochotniczych Straży Pożarnych południowej części powiatu tarnowskiego, które w piątkowe (15.11) popołudnie odbyły się w Rzuchowej (gm. Pleśna).

Kilka minut po godzinie 16, do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze, który wybuchł w Placówce Opiekuńczo – Wychowawczej „Promyk” w miejscowości Rzuchowa. Na miejsce natychmiast zadysponowano zastępy z miejscowej OSP. Kierujący Działaniami Ratowniczymi po przeprowadzonym rozpoznaniu potwierdził dyżurnemu, że w ośrodku doszło do pożaru wskutek którego w budynku uwięzionych zostało 5 osób. Pozostali podopieczni wraz z opiekunami opuścili budynek i zostali odprowadzeni w bezpieczne miejsce. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy OSP z terenu gminy Pleśna oraz zastęp PSP z Posterunku w Siedliskach. Po dojeździe do Rzuchowej zastępu z Pleśnej oraz przejęciu dowodzenia przez Komendanta Gminnego, do pomocy zostają wysłane kolejne zastępy, tym razem z gminy Tarnów, Gromnik, Zakliczyn a także GCBA oraz SD-30 z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuchowie.

Pierwszym zadaniem, które otrzymaliśmy po dojeździe na teren ośrodka „Promyk”, była ewakuacja jednej z podopiecznych przy użyciu drabiny mechanicznej. Zastęp GCBA po sprawieniu drabiny oraz przygotowaniu roty w aparatach ochrony dróg oddechowych, przystąpił do rozwinięcia linii gaśniczej aby docelowo podać wodę na dach budynku.

Po kilku minutach od zadysponowania dowódca zastępu PSP z Posterunku w Siedliskach przekazał informację do SKKM w Tarnowie, o awarii pojazdu, która uniemożliwia „zawodowcom” dojazd na miejsce pożaru.

W czasie gdy kolejne zastępy dojeżdżały na miejsce zdarzenia, do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym na drodze gminnej – jedynej stanowiącej dojazd do ośrodka „Promyk”.
W związku z powyższym Kierujący Działaniami Ratowniczymi podjął decyzję o podziale terenu akcji na dwa odcinki bojowe i przesunięciu części sił i środków do prowadzenia działań na miejscu wypadku. Jak się okazuje do wydobycia poszkodowanych z uszkodzonych pojazdów niezbędne jest użycie narzędzi hydraulicznych, dzięki którym ratownicy wykonują dostęp i ewakuują kierowców, a następnie przekazują ich do punktu medycznego.

W tym samym czasie na miejscu pożaru, ratownicy w aparatach ochrony dróg oddechowych odnaleźli i ewakuowali z budynku podopiecznych, którzy nie opuścili ośrodka o własnych siłach. Poszkodowani natychmiast byli przekazywani przez ratowników do zorganizowanego w pobliżu budynku punktu medycznego. Rota w aparatach ochrony dróg oddechowych z naszej jednostki otrzymała kolejny rozkaz przeszukania pomieszczeń w celu sprawdzenia, czy w budynku nie znajdują się jeszcze osoby wymagające ewakuacji. Po przeszukaniu pierwszego oraz drugiego piętra i nie znalezieniu poszkodowanych, rota zgłosiła ten fakt do Kierującego Działaniami Ratowniczymi i na jego polecenie opuściła budynek.

W ćwiczeniach trwających ponad godzinę wzięło udział 16 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 1 zastęp Państwowej Straży Pożarnej – w sumie 93 ratowników. Jak już wspominaliśmy wcześniej, z naszej jednostki w ćwiczeniach uczestniczyło 9 ratowników oraz samochody GCBA i SD-30.

Po zakończonych ćwiczeniach strażacy spotkali się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Pleśnej, gdzie w obecności władz samorządowych gminy Pleśna, powiatowych, ZOSP RP szczebla powiatowego i gminnego a także Z-cy Komendanta Miejskiego PSP w Tarnowie i Naczelnika Wydziału Operacyjnego, gdzie podsumowano organizację oraz przebieg ćwiczeń. Jak zauważyli przybyli goście z kilkuletnich obserwacji organizowanych ćwiczeń powiatowych jasno wynika, że z roku na rok następuje widoczna poprawa w wyposażeniu strażaków ochotników, a także wyszkoleniu oraz samodzielnym prowadzeniu działań.

W galerii możecie obejrzeć kilka zdjęć wykonanych kamerą przy okazji filmowania ćwiczeń.

 

www.osptuchow.pl

Dołącz do nas
Google+